8:00 - 15:00

ساعات کار شنبه – پنجشنبه

031-32358588

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

اینستاگرام

تلگرام

جستجو

اطلاعات خنک کننده و نگهداری پرتقال پس از برداشت

پرتقال کشت شده ترین میوه در جهان است. تنها در سال 2010 حدود 68.3 میلیون تن پرتقال کشت شده است. پرتقالها زمانی که تازه مصرف می شوند بسیار محبوب هستند، مواد تشکیل دهنده رایج در آب میوه ها، دسرها، کنسروها و سایر غذاها هستند و حتی پوستشان هم ارزش زیادی دارد. طعم و کیفیت پرتقال به طور طبیعی به نحوه خنک شدن و نگهداری آن پس از برداشت بستگی دارد. آنچه در ادامه می‌آید نگاهی به برخی از حقایق کلیدی مرتبط با پرتقال، ملاحظات در هنگام خنک کردن و نگهداری پرتقال، و بهترین روش‌های خنک‌سازی و ذخیره‌سازی برای استفاده از نتایج بهینه است.

حقایق عمومی در مورد پرتقال

هنگامی که مردم به پرتقال اشاره می کنند، معمولاً به میوه ای با نام علمی Citrus sinensis اشاره می کنند که به عنوان پرتقال شیرین نیز شناخته می شود. Citrus aurantium گونه ای نزدیک به هم است که به نام پرتقال تلخ شناخته می شود. در واقع همه زیرگونه‌های جنس مرکبات – از جمله لیمو، لیموترش و گریپ فروت و همچنین پرتقال – نابارور هستند، به این معنی که می‌توان آن‌ها را با یکدیگر تلاقی کرد و بنابراین مجموعه عظیمی از ارقام مختلف وجود دارد. اعتقاد بر این است که پرتقال از ترکیبی از پوملو و ماندارین سرچشمه گرفته است.

پرتقال از زمان های قدیم به طور فعال رشد و پرورش یافته است و در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری در سراسر جهان یافت می شود. پرتقال بر روی درختان همیشه سبز با ارتفاع متوسط حدود 9 الی 10 متر ( 30 فوت تا 33 فوت) بسته به رقم با تغییرات رشد می کند. اندازه میوه بسته به رقم متفاوت است و معمولاً کروی یا کمی مستطیلی شکل است.

اطلاعات عمومی در مورد خنک کردن و نگهداری پرتقال

برخلاف برخی دیگر از میوه ها و سبزیجات، پرتقال پس از برداشت به رسیدن خود ادامه نمی دهد. این باعث می شود که فقط میوه های بالغ برداشت شوند. علاوه بر این باید مراقب باشید که هنگام چیدن میوه به پوست آسیب نرسد زیرا پرتقال هایی که پوست آسیب دیده دارند خیلی سریع تر از پرتقال های دست نخورده تحلیل می روند و کیفیت خود را از دست می دهند. آنچه در ادامه می‌آید شرح برخی از حقایق کلیدی خنک‌کننده و ذخیره‌سازی است.

دما – پرتقال باید در حدود 3.3 درجه سانتی گراد (38 درجه فارنهایت) تا 8.9 درجه سانتی گراد ( 48 درجه فارنهایت) نگهداری شود. دماهای گرمتر منجر به از دست دادن سریع کیفیت می شود در حالی که قرار گرفتن طولانی مدت در دمای زیر 3.3 درجه سانتی گراد (38 درجه فارنهایت) ممکن است منجر به آسیب یخ زدگی شود. دمای مطلوب در محدوده 3.3 درجه سانتی گراد(38 درجه فارنهایت) تا 8.9 درجه سانتی گراد (48 درجه فارنهایت) بسته به شرایط اولیه پرتقال و همچنین رقم خاص آنها کمی متفاوت خواهد بود.

تنفس و تخریب – مانند بیشتر میوه ها و سبزیجات، پرتقال به تنفس خود ادامه می دهد و بنابراین پس از برداشت به تدریج تخریب می شود. از آنجایی که سرعت تنفس و تخریب در دماهای بالاتر سریع‌تر است، توصیه می‌شود پرتقال‌ها را در حالی که هنوز در مزرعه هستند، از قبل سرد کنید، چنانچه سرد شدن کامل به تأخیر می‌افتد.

رطوبت نسبی – پرتقال در رطوبت نسبی حدود 90 تا 95 درصد رشد می کند. رطوبت نسبی کمتر ممکن است منجر به از دست دادن رطوبت شود در حالی که رطوبت نسبی بالاتر ممکن است خطر حملات قارچی خاص را افزایش دهد.

ذخیره سازی – پرتقال ها باید در کارتن هایی با تهویه مناسب نگهداری شوند تا جریان هوا خوب و در نتیجه خنک شدن کامل و یکنواخت فراهم شود. مهم است که از پر کردن بیش از حد ظروف خودداری کنید زیرا این امر نه تنها می تواند در جریان هوا اختلال ایجاد کند بلکه باعث آسیب فیزیکی به میوه نیز می شود.

ماندگاری پرتقال: در شرایط خنک کاری و نگهداری ایده آل، ماندگاری پرتقال تا 2 تا 3 ماه است.

اتیلن – اتیلن یک گاز است و یک محصول جانبی تنفسی است که رسیدن و پوسیدگی را تسریع می کند. پرتقال خود تولید اتیلن کمی دارد. اما نسبت به آن حساسیت متوسطی دارند. از آنجایی که پرتقال به خودی خود رسیده نمی شود یا کیفیت آن افزایش نمی یابد، پس از برداشت تنها اثر اتیلن بر روی آنها پوسیدگی است. به همین دلیل توصیه می‌شود پرتقال را از سایر میوه‌ها و سبزیجاتی که غلظت‌های بالاتری از اتیلن تولید می‌کنند و در نتیجه کاهش کیفیت پرتقال را تسریع می‌کنند، جدا نگه دارید.

روش های خنک کردن پرتقال

خنک کننده اتاق – خنک کننده اتاق شامل قرار دادن پرتقال ها در یک اتاق یخچال شده و اجازه دادن به آنها برای سازگاری تدریجی با دمای محیط است. برای موثر بودن این روش، مهم است که پرتقال ها در کارتن هایی با جریان هوای خوب بسته بندی شوند.

خنک‌کننده هوای اجباری – خنک‌کننده اتاق ممکن است در برخی شرایط ایده‌آل نباشد، زیرا خنک‌سازی تدریجی‌تر است و زمان زیادی می‌برد. درعوض پرتقال ها ممکن است به عنوان یک روش جایگزین در معرض هوای اجباری خنک شوند. این شامل قرار دادن پرتقال ها در یک خنک کننده مانند خنک کننده اتاق است، اما همچنین آنها را در اطراف یک فن قرار می دهد که هوای سرد را از میان پرتقال ها می کشد و در نتیجه سرعت و کارایی خنک سازی را تا حد زیادی افزایش می دهد.

هیدروسرد کردن: هیدروکولینگ شامل غوطه ور کردن سریع پرتقال ها در آب نزدیک به انجماد به عنوان راهی برای کاهش سریع دمای آنها است. این یک راه بسیار موثر برای از بین بردن گرمای مزرعه و آماده سازی پرتقال ها برای خنک سازی طولانی مدت تر مانند خنک کننده اتاق یا خنک کننده هوای اجباری است. خنک کردن کامل پرتقال ها با استفاده از خنک کننده هیدرولیکی مقرون به صرفه نیست زیرا پس از حذف دمای اولیه مزرعه، بار خنک کننده زیاد است.

منبع: semco

بدون ديگاه

ارسال نظر