8:00 - 15:00

ساعات کار شنبه – پنجشنبه

031-32358588

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

اینستاگرام

تلگرام

جستجو

آیا برای راه اندازی و مدیریت سردخانه نیاز به کمک دارید؟

محل ساخت سردخانه را چگونه انتخاب کنیم؟

برای انتخاب مکان مناسب برای سردخانه باید بسیار دقت کرد این مساله در راندمان و کاهش هزینه های سردخانه بسیار مهم است. یک مکان مناسب به غیر از امکاناتی چون برق، آب و ... باید در مسیر یا نزدیک مکانهای تولید و توضیع محصولات سردخانه ای باشد تا جذب مشتری در آینده راحت تر انجام پذیرد

آیا با ساخت یک سالن بزرگ سرد می توان انواع محصولات را نگهداری کرد؟

خیر. نگهداری مواد غذایی و خشکبار و محصولات شیمیایی و ... هر کدام در شرایط خاصی باید نگهداری شوند ولی برخی از محصولات مانند خشکبار و اکثر محصولات دامی را می توان باهم نگهداری کرد شما بسته به نیاز خود باید اقدام به طراحی مناسب نمایید و اگر چنین سالنی دارید با نصب تجهیزات مجزا اقدام به تقسیم سالن سردخانه کنید

هزینه های نگهداری سردخانه ام بسیار زیاد است چه راه کارهایی دارید؟

باید به صورت تخصصی بررسی شود. شما باید مواردی همچون افزایش تعداد بارگیری در سال ، تعداد پرسنل، هزینه های تعمیرات و چرایی آن و مواردی که در نمودار هزینه ها بیشترین تاثیر را دارند را بررسی نمایید و بر روی قسمت حسابداری و مالی تمرکز بیشتری داشته باشید

خرابی میوه هایی که در سردخانه نگهداری می کنم بالا رفته و مشتریان شاکی شده اند؟

به صورت خاص نمی توان دلیل مشخصی اعلام کرد. باید به صورت تخصصی بررسی شود ولی برخی از موارد بسیار مهم عبارت هستند از نوع خرابی و شکل ظاهری میوه باید بررسی شود مورد بعدی تاسیسات سردخانه و نشاندهنده های دما و سیستم تهویه و گردش هوا و سابقه قبلی عملکرد

در قرارداد سردخانه با مشتریانم چه مواردی را باید لحاظ کنم؟

قرارداد در کار سردخانه هم برای مشتری و هم برای صاحب سردخانه بسیار لازم و ضروری است و موارد متعددی مثل نوع و کیفیت و میزان بار مورد قرار داد، شرایط و زمان خروج بار از سردخانه، مسولیت سردخانه در قبال بار، بیمه، مواردی چون خرابی بار و خسارت و نوع داوری و امضا دو طرف از مهمترین موارد است برای مشاوره بیشتر با ما در تماس باشید

درجه رسیدگی میوه موز به چه شکل مشخص می شود؟

با توجه به مقیاس رنگ، 7 درجه رسیدگی میوه موز به این شرح است: 1-میوه های سبز تیره2-میوه های سبز3-میوه ها سبزتر از زرد هستند4-میوه ها بیشتر زرد هستند تا سبز5-میوه ها زرد با نوک سبز هستند 6-میوه های زرد7-میوه ها زرد با لکه های رسیدن هستند.

خط سیاه در نوک موز سبز یا زرد نشانه بیماری در موز است و آیا خوردن آن برای انسان مضر است؟

خط مشکی که در مرکز نوک یک موز سبز ذکر کردید در واقع قسمت طبیعی میوه است و به آن «استایل» می گویند. این سبک باقیمانده اندام تناسلی زنانه گل است و معمولاً در نوک موز یافت می شود. معمولاً حدود 1 تا 2 سانتی متر طول دارد و می تواند به صورت یک خط سیاه یا قهوه ای در مرکز میوه دیده شود. وجود سبک تاثیری بر کیفیت و طعم موز ندارد و خوردن آن کاملا بی خطر است. در واقع، موزهایی با سبک دست نخورده طبیعی تر و کمتر فرآوری شده نسبت به موزهایی که سبک آن حذف شده است، در نظر گرفته می شوند. بنابراین، اگر یک خط سیاه در نوک یک موز سبز دیدید، جای نگرانی نیست. این فقط بخشی طبیعی از میوه است و بدون هیچ مشکلی قابل مصرف است.

برای خنک کنندگی از چه گازهایی در سردخانه استفاده می شود؟

از سه گاز فریون ، آمونیاک و دی‌اکسید کربن  استفاده می شود که فریون و آمونیاک معمولتر هستند

چگونه می توان یک اتاق معمولی را به سردخانه کم هزینه تبدیل کرد؟

این کار توصیه نمی شود چون به راحتی نمی توان یک دمای یکنواخت ایجاد نمود و نوسان دما باعث شوک به محصول می گردد

تکنولوژی رسیدن موز در سالنهای هوای اجباری به چه شکلی کار می کند؟

فرآیند رسیدن اجباری موز در اتاقک های هوابند انجام می شود و هوا از بین و داخل جعبه های موز به اجبار حرکت داده می شود و توسط اتیلن تحریک می شود، گازی که موز و برخی میوه ها آن را منتشر می کند. اتیلن فرآیند رسیدن را تسریع می کند که در آن کربوهیدرات های موجود در پالپ به قند تبدیل می شوند، کلروفیل موجود در پوست از بین می رود و کاروتن زرد ظاهر می شود.

تمامی این فعالیتها با سنسورهای متعدد دما و رطوبت و دیگر گازها کنترل و پردازش توسط سیستم کنترل مرکزی انجام می گیرد.

علل پوسیدگی محصولات در زمان نگهداری در سردخانه چیست؟

علل احتمالی:

دمای بالا ، به ویژه محصولات موجود در قفسه های بالا.

محصولات در حال حاضر پوسیده هستند ، حتی قبل از ذخیره سازی آنها.

توصیه:

همیشه قبل از نگهداری محصولات ، محصولات آسیب دیده یا بیش از حد رسیده است. اگر دمای اتاق ناهموار باشد ، محصولات قفسه بالایی در معرض دمای گرم تری قرار می گیرند زیرا هوای گرمتر به سمت بالا حرکت می کند. محصولات را خردمندانه روی هم بگذارید. جدا از پوسیدگی ، دمای بالاتر می تواند علائم اولیه پیری ، به ویژه در محصولات خام را ایجاد کند.

چرا بعضی از محصولات بیش از حد یخ می زنند و بعضی دیگر نه؟

علل احتمالی:

انجماد هوا از فینهای اواپراتور مستقیماً به سمت محصول می رود.

محصولات خیلی نزدیک به کویل ها انباشته شده اند.

محصولات داخل به درستی مرتب نشده اند.

توصیه:

نصب دستگاه مهار كننده در زیر فینهای را در نظر بگیرید تا هوای سرد را منحرف كند. محصولات خود را به روشی بچینید تا هوای سرد همچنان آزادانه در داخل اتاق پخش شود. توصیه می شود محصولات را در قسمت پایین اتاق ذخیره کنید.

چرا بعضی از محصولات بیش از حد یخ می زنند و بعضی دیگر نه؟

علل احتمالی:

انجماد هوا از فینهای اواپراتور مستقیماً به سمت محصول می رود.

محصولات خیلی نزدیک به کویل ها انباشته شده اند.

محصولات داخل به درستی مرتب نشده اند.

توصیه:

نصب دستگاه مهار كننده در زیر فینهای را در نظر بگیرید تا هوای سرد را منحرف كند. محصولات خود را به روشی بچینید تا هوای سرد همچنان آزادانه در داخل اتاق پخش شود. توصیه می شود محصولات را در قسمت پایین اتاق ذخیره کنید.

علت تجمع آب در محصولات چیست؟

علل احتمالی:

دمای گرم در منطقه محصول.
محصولات گرم با محصولات از قبل منجمد شده در تماس هستند.
آب یخ زده بر روی محصول نشت کرده است.

توصیه:

اطمینان حاصل کنید که لوله های تخلیه یخ زدایی نشت نمی کنند تا از ریزش آنها روی محصولات جلوگیری شود. همچنین ، قرار دادن کالاهای گرم و دور از محصولات قبلاً منجمد را در نظر داشته باشید. نصب تجهیزات رطوبت رسانی نیز توصیه می شود.

گاز (اتیلن)زدن به موز برای انسان مضر است؟

گاز موز” ، با مخلوطی از نیتروژن (95٪)  و اتیلن (ساده ترین نماینده هورمون های گیاهی) (5%) ساخته می شود.

نباید از اتیلن ترسید، زیرا توسط همه گیاهان به استثنای جلبک ها و همچنین قارچ ها و برخی باکتری ها سنتز می شود.

حالت های رسیدن موز به چه شکل است؟

حالت های رسیدن تسریع (4 روز)، معمولی (5-6 روز) و آهسته (8 روز) وجود دارد. حالت بسته به وضعیت دسته، ظرفیت بازار و سایر عوامل انتخاب می شود. هنگامی که موز به آرامی در دمای پایین می رسد، کیفیت میوه بالاتری مشاهده می شود.

بزرگترین کشور صادرکننده موز در جهان است چه کشوری است؟ و سهم آن از بازار جهانی موز قدر است؟

اکوادور بزرگترین صادرکننده موز در جهان است و سهم آن از بازار جهانی موز به طور مداوم در حال افزایش است. تولید و تجارت موز در اکوادور صنعت بزرگی است و به طور مستقیم برای 380000 نفر اشتغال ایجاد می کند.
موز صادراتی از اکوادور حدود 25 درصد از کل موز صادراتی جهان را تشکیل می دهد. اکوادور نیز در بیست سال گذشته با کمک شرکت های بزرگ بین المللی صادرات خود را به تمامی کشورهای جهان گسترش داده است.

بزرگترین شرکت های تولید کننده موز کدامند؟

Chiquita، Fyffes، Dole، Del Monte و Noboa پنج شرکت بزرگ چندملیتی میوه در جهان هستند. این شرکت ها به تنهایی حدود 44 درصد از بازار تجارت بین المللی موز را در سال های گذشته در اختیار داشتند. چیکیتا برای مدت طولانی است و بزرگترین شرکت تولید موز در جهان است و 13 درصد از تجارت موز را به تنهایی کنترل می کند. این شرکت مزارع موز زیادی در آمریکای لاتین و کارائیب و همچنین آمریکای مرکزی و جنوبی دارد.

موز چه فصلی برداشت می شود؟

موز فصلی ندارد، میوه ها هر هفته می رسند. گیاه می میرد و یک دسته موز می دهد. اما در این لحظه جوانه های دیگری در اطراف تنه ظاهر می شوند، بزرگتر و کوچکتر – آنها محصول جدیدی خواهند داد. دوره تشکیل و رسیدن یک دسته گاهی بیش از یک سال طول می کشد، بنابراین رشد موز در خارج از عرض های جغرافیایی گرمسیری تقریبا غیرممکن است

رطوبت در اتاق پردازش موز سبز چه اهمیتی دارد و میزان آن چقدر است؟

رطوبت هوا در محفظه رسیدن موز در روز اول باید در حدود 95 درصد باشد و در روزهای بعدی کمی کاهش داده می شود. برای افزایش رطوبت رطوبت سازهای مخصوص با سیستم تصفیه آب تعبیه می شود. این امر به دلیل خنک شدن و گرمایش متناوب موز و همچنین رطوبت زدایی هوا بخاطر جذب رطوبت در اتاق پردازش موز در هنگام کار فن ها ضروری است.

میزان تولید موز در دنیا چقدر است؟

سالانه بیش از 150 میلیون تن موز در کشورهای مختلف تولید می شود. بیشتر آنها توسط شرکت های بزرگ صادر می شود. صادرات موز در سراسر جهان یک صنعت عظیم چند میلیارد دلاری است.

محدوده دمای محیط برای کار با موز چگونه است؟

 0 و کمتر ) نگهداری موز در این دما غیرقابل قبول است

0 … +5 ) ماندن در این دما بیش از 5 دقیقه مجاز نیست

+5 … +8 ) ماندن در این دما بیش از 20-25 دقیقه مجاز نیست.

+ 8 … + 11.5 ) ماندن در این دما حدود 3-5 ساعت مجاز است.

+11.5 … +12.5 ) ماندن در این دما حدود 72 ساعت مجاز است.

+13…+14 ) دمای بهینه برای نگهداری و حمل و نقل موز. ذخیره سازی 3-4 هفته

+15…+18 ) محدوده دمایی بهینه برای تیمار اتیلن و رسیدن موز

+19…+20 ) دمای بسیار نامطلوب برای نگهداری، رسیدن و حمل و نقل

+22 و بیشتر ) دمای غیر قابل قبول برای نگهداری، رسیدن و حمل و نقل