8:00 - 15:00

ساعات کار شنبه – پنجشنبه

031-32358588

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

اینستاگرام

تلگرام

جستجو

روش های نگهداری و خنک کردن پیاز پس از برداشت

پیاز یکی از پرمصرف ترین مواد غذایی در ایالات متحده است. آنها یک جزء طعم دهنده مهم در غذاهای بی شماری هستند و حتی به صورت خام روی ساندویچ و سالاد مصرف می شوند. پیاز همچنین سرشار از آنتی اکسیدان ها و فلاونوئیدها است که ممکن است تعدادی از فواید سلامتی از جمله ضد کلسترول، ضد التهاب و ضد سرطان را به همراه داشته باشد. برای اینکه پیازها به درستی از غذای مهم و تغذیه ای خود استفاده کنند، باید به روشی نگهداری، خنک و حمل و نقل شوند که کیفیت و نیازهای تازگی پیاز در نظر گرفته شود.

حقایق عمومی در مورد پیاز

عبارت پیاز شامل طیف وسیعی از سبزیجات مختلف در جنس Allium است، از جمله اعضای عجیب و غریبی مانند پیاز مصری (A. ×proliferum)، پیاز خوشه ای ژاپنی (A. fistulosum)، و پیاز کانادایی (A. canadense). به نام چند مورد. با این حال، بیشتر انواع پیاز معمولی در گونه A. cepa هستند، از جمله پیاز قرمز، پیاز زرد، پیاز سفید، موسیر و پیاز سیب زمینی که هر کدام طعم متفاوت و مشخصی دارند.

پیاز چالشی منحصربه‌فرد برای تولیدکنندگان به شمار می‌رود، زیرا برخلاف بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات دیگر که می‌توانند مستقیماً از زمان برداشت به سرد شدن و ذخیره‌سازی بروند، پیاز ابتدا باید خشک شود. در برخی مناطق پیاز را در مزرعه خشک می کنند. با این حال، مناطقی با رطوبت و بارندگی بالا در طول فصل برداشت پیاز باید پیازها را با روش های دیگری مانند سطل ها و انبارها خشک کنند، اغلب با رطوبت و دما به دقت تنظیم شده است.

اطلاعات عمومی در مورد خنک کردن و نگهداری پیاز

پیاز مانند سایر میوه ها و سبزیجات نیازهای خنک کننده خاصی دارد که شامل عواملی مانند دما، رطوبت، جابجایی و نگهداری است. همانطور که در بالا ذکر شد پیازها نیز نیاز به خشک کردن دارند. بسته به منابع موجود، برخی از کشاورزان موفق شده اند تجهیزات و امکانات مورد استفاده برای خشک کردن تنباکو، بادام زمینی و سایر محصولات را برای خشک کردن پیاز مورد استفاده قرار دهند.

خشک کردن – خشک کردن برای کاهش حساسیت پیاز به موجودات پوسیده، افزایش عمر مفید و آسیب پذیری پیاز در برابر کبودی بسیار مهم است. حتی پیازهای خشک البته هنوز در معرض پوسیدگی و آسیب فیزیکی هستند، اما خشک کردن به آنها کمک می کند تا زمان و مقاومت بیشتری داشته باشند. در صورت استفاده از هوای گرم، زمان خشک شدن از دو یا سه روز تا زمانی که فقط از هوای محیط استفاده می‌شود، بیشتر از یک یا چند هفته متغیر است.

رطوبت – در طول خشک شدن پیازها باید در معرض رطوبت نسبی حدود 65 درصد قرار گیرند. سطوح رطوبت بالاتر زمان خشک شدن را طولانی تر می کند یا حتی از خشک شدن کامل جلوگیری می کند. این همچنین خطر پوسیدگی گردن و سایر مشکلات پیاز را افزایش می دهد. هنگامی که پیازها خشک شده و در سردخانه قرار می گیرند، رطوبت کمی بیشتر در حدود 70 تا 75 درصد به طور کلی قابل قبول است.

دما – در هنگام خشک کردن دمای هوای گرم باید 100 درجه فارنهایت باشد. از دمای بالاتر باید اجتناب شود زیرا هر چیزی بیش از 110 درجه فارنهایت می تواند به پیاز آسیب برساند. پس از خشک شدن پیاز باید در محیط خنک یا خنک با دمای بین 32 تا 36 درجه فارنهایت نگهداری شود. مهم است که از رسیدن دما به 31 درجه فارنهایت یا کمتر جلوگیری کنید زیرا پیاز را در معرض آسیب یخ زدن قرار می دهد.

ذخیره سازی – دما و رطوبت تا حد زیادی بر مدت زمان نگهداری پیاز و میزان از دست دادن جرم پیاز تأثیر می گذارد. پیازهای ذخیره شده در دمای 50 درجه فارنهایت یا بالاتر ممکن است در معرض جوانه زدن باشند.

قرار گرفتن در معرض سایر محصولات – پیاز را نیز باید جدا از سایر میوه ها و سبزیجات نگهداری کرد تا از پیاز و سایر مواد غذایی محافظت شود. این به این دلیل است که پیازها به راحتی رطوبت را از سایر محصولات می شویید، مواد غذایی دیگر را خشک می کند و پیاز را برای نگهداری مناسب در معرض رطوبت بیش از حد قرار می دهد. پیاز همچنین بوی بسیار تند دارد و بسیاری از انواع دیگر محصولات ممکن است بو را جذب کنند.

روش خنک کردن پیاز

پیازها را باید با روش خنک کننده اتاق سرد کرد. این شامل قرار دادن آنها در یک اتاق یخچال یا خنک کننده بزرگ است. نظارت بر دما و رطوبت در زمانی که پیازها در خنک‌تر هستند بسیار مهم است.
ذخیره سازی طولانی مدت

همچنین پیازها را می توان با موفقیت در فضای کنترل شده برای نگهداری طولانی مدت قرار داد. این شامل تنظیم دقیق نه تنها سطوح دما و رطوبت، بلکه قرار گرفتن پیاز در معرض گازهایی مانند اکسیژن، نیتروژن و دی اکسید کربن است. پیاز در فضای کنترل شده ذخیره سازی ممکن است تا 8 ماه با حداقل افت کیفیت دوام بیاورد.

منبع: sem co

بدون ديگاه

ارسال نظر