8:00 - 15:00

ساعات کار شنبه – پنجشنبه

031-32358588

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

اینستاگرام

تلگرام

جستجو

اهمیت سرد کردن مناسب هویج پس از برداشت

هویج یک میان وعده خوشمزه، مغذی و کم کالری است. آنها همچنین در سالاد بسیار محبوب هستند و اغلب در آب میوه ها و نوشیدنی های سالم یافت می شوند. یکی از دلایل اصلی محبوبیت هویج به دلیل بافت ترد و همچنین طعم شیرین و رضایت بخش آن است. با این حال، برای بافت، طعم و تغذیه بهینه، ضروری است که هویج پس از برداشت به خوبی خنک و نگهداری شود.

حقایق عمومی در مورد هویج

هویج با گیاهان سنتی مانند جعفری، شوید، رازیانه و زیره که معمولاً به دلیل برگ‌های معطر و دانه‌های خوش طعم خود رشد می‌کنند، ارتباط نزدیکی دارد. مانند سایر گیاهان، هویج نیز در اصل برای برگها و دانه های خود به جای ریشه رشد می کرد. هویج اضافه کاری برای بهبود طعم، بافت و اندازه ریشه‌هایشان، دراز شدن آن‌ها و دادن طعم چوبی کمتر به آن‌ها کشت می‌شد. البته امروزه هویج تقریباً به طور انحصاری برای ریشه های خود رشد کرده و خورده می شود. با این حال، سبزی برگ آنها هنوز هم گاهی اوقات خورده می شود.

هویج کالری و نشاسته کمی دارد و سرشار از ویتامین هایی مانند β-کاروتن، α-کاروتن و γ-کاروتن است که به ویتامین A متابولیزه می شود. ویتامین A برای سلامت چشم مهم است. هویج همچنین سرشار از آنتی اکسیدان ها و مواد معدنی است. اعتقاد بر این است که آنها جریان خون را بهبود می بخشند و به هضم سالم کمک می کنند.

اطلاعات کلی در مورد خنک کردن و نگهداری هویج

هویج را می‌توان ذخیره، حمل و به فروش رساند یا به عنوان هویج رویه‌ای که سبزی آن قطع شده است یا به عنوان هویج دسته‌ای که سبزی را دست نخورده نگه می‌دارد، فروخته شود. این تمایز مهم است زیرا هویج دسته‌ای ماندگاری کوتاه‌تری نسبت به هویج رویه دارند.

دما – هویج رویه و دسته شده باید در دمای حدود 32 درجه فارنهایت نگهداری شود. آنها همچنین باید در اسرع وقت پس از برداشت سرد شوند و در حالت ایده آل باید در خاک خنک برداشت شوند. با این حال، توصیه نمی شود که دمای هویج به زیر صفر درجه فارنهایت کاهش یابد یا ممکن است آسیب یخ زدگی رخ دهد.

تنفس و تخریب – شاخ و برگ اضافی در هویج دسته‌ای منجر به سرعت بسیار زیاد تنفس و در نتیجه تسریع تخریب و کاهش کیفیت می‌شود.

رطوبت نسبی – هویج باید در رطوبت نسبی بسیار بالا، حدود 98٪ تا 100٪ نگهداری شود. این از از دست دادن رطوبت آنها جلوگیری می کند. در صورت از دست دادن رطوبت، بافت و ترد و همچنین طعم و ارزش غذایی کلی آنها به خطر می افتد.

جابجایی – هویج ها باید با احتیاط رفتار شوند تا از کبودی شفت آنها یا آسیب به نوک آنها جلوگیری شود. نقاط آسیب دیده به عنوان نقاط ضعیف برای پوسیدگی و تخریب سریع عمل می کنند.

قرار گرفتن در معرض اتیلن – هویج مانند بسیاری از میوه ها و سبزیجات در حضور اتیلن تغییر می کند. برای هویج، قرار گرفتن در معرض اتیلن باعث ایجاد طعم تلخ تر و کمتر دلپذیر می شود. به همین دلیل هویج باید جدا از سایر محصولاتی که در هنگام رسیدن اتیلن آزاد می‌کنند، نگهداری شود.

ماندگاری – هویج رویه شده تا 9 ماه در شرایط بهینه دوام می آورد. در مقابل، هویج دسته‌ای در شرایط بهینه تنها حدود 2 هفته دوام می‌آورد.

روش های خنک کردن هویج

از آنجایی که خنک کردن سریع و کامل هویج و نگهداری آنها در دمای پایین بسیار مهم است، خنک سازی اولیه اتاق به تنهایی به ندرت مطلوب است. در عوض روش های زیر توصیه می شود:

خنک‌کننده هوای اجباری – خنک‌کننده با هوای اجباری، که از فن‌های طراحی‌شده ویژه‌ای برای خنک کردن هویج‌ها استفاده می‌کند، منجر به زمان خنک‌سازی بسیار سریع‌تر می‌شود.

خنک کاری هیدرولیکی – هیدروکولینگ شامل غوطه ور کردن هویج در آب نزدیک به انجماد است و در خنک کردن سریع هویج بسیار موثر است. خنک کردن با آب نیز به جلوگیری از کم آبی هویج کمک می کند.

بسته بندی یخ – بسته بندی یخ به طور مستقیم روی هویج یکی دیگر از روش های بسیار موثر برای خنک کردن هویج است. اگر هویج تا حدودی کم آب باشد، این روش به آبرسانی مجدد کمک می کند.

منبع: SEM CO

بدون ديگاه

ارسال نظر