8:00 - 15:00

ساعات کار شنبه – پنجشنبه

031-32358588

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

اینستاگرام

تلگرام

جستجو

نحوه محاسبه مقدار یخ مورد نیاز برای خنک کردن ماهی

در مقاله امروز ما توجه خود را به نحوه محاسبه مقدار یخ مورد نیاز برای خنک کردن ماهی تا دمای 0 درجه سانتیگراد (32 درجه فارنهایت) معطوف خواهیم کرد. علاوه بر فرمول اولیه و قانون کلی برای محاسبه مقدار یخ، ما همچنین به چند عامل اضافی که ممکن است بر میزان یخ مورد نیاز برای سفر تأثیر بگذارند، نگاهی خواهیم انداخت.

اهمیت برآورد صحیح

تخمین دقیق مقدار یخ مورد نیاز برای یک سفر ماهیگیری بسیار مهم است و پیمودن خط بین داشتن زیاد و کم ممکن است دشوار باشد. در بیشتر کشتی‌های ماهیگیری، فضا از قیمت بالایی برخوردار است. اگر ماهیگیران بیش از حد یخ بیاورند ممکن است فضای کافی برای ماهی و سایر محموله ها نداشته باشند و هزینه های اضافی را متحمل شوند. از سوی دیگر، اگر یخ کافی نیاوردند، ممکن است قبل از بازگشت به ساحل، آب شوند یا ممکن است برای خنک کردن ماهی صید شده به دمای ایمن کافی نباشد. این می تواند منجر به خراب شدن و یک سفر کاملاً هدر رفته و گران شود. با در نظر گرفتن موارد زیر می توان از این مشکلات جلوگیری کرد.

فرمول اولیه و قانون شست

نمودار زیر مقدار یخ مورد نیاز برای کاهش 10 کیلوگرم ماهی به 0 درجه سانتیگراد (32 درجه فارنهایت) را برای دماهای مختلف شروع ماهی نشان می دهد.

3.4 کیلوگرم (7.5 پوند) یخ برای ماهی 30 درجه سانتیگراد (86 درجه فارنهایت)
2.8 کیلوگرم (6.2 پوند) یخ برای ماهی 25 درجه سانتیگراد (77 درجه فارنهایت)
2.3 کیلوگرم (5.1 پوند) یخ برای ماهی 20 درجه سانتیگراد (68 درجه فارنهایت)
1.7 کیلوگرم (3.8 پوند) یخ برای ماهی 15 درجه سانتیگراد (59 درجه فارنهایت)
1.2 کیلوگرم (2.7 پوند) یخ برای ماهی 10 درجه سانتیگراد (50 درجه فارنهایت)
0.6 کیلوگرم (1.3 پوند) یخ برای ماهی 5 درجه سانتیگراد (41 درجه فارنهایت)

بنابراین برای 10 کیلوگرم ماهی در دمای 30 درجه سانتیگراد، به 3.4 کیلوگرم یخ نیاز دارد تا دما به 0 درجه سانتیگراد کاهش یابد. همین فرمول ها را می توان برای مقادیر مختلف ماهی تنظیم کرد. برای مثال اگر وزن ماهی صید شده 100 کیلوگرم باشد و ماهی در دمای 30 درجه سانتیگراد باشد، 34 کیلوگرم یخ نیاز دارد. این تقریباً به نسبت ماهی به یخ 3:1 عمل می کند.

با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که مقادیر یخ داده شده توسط محاسبات بالا فقط برای پایین آوردن ماهی به دمای اولیه 0 درجه سانتیگراد است. آنها مقدار یخ مورد نیاز برای حفظ دمای صفر درجه سانتیگراد را در طول سفر در نظر نمی گیرند. همچنین محاسبات یخی را که در اثر ذوب شدن از بین می‌رود، محاسبه نمی‌کنند. این شرایط بر اساس شرایط بازی برای یک سفر و قایق مشخص متفاوت خواهد بود. در عوض، یک قانون ساده برای محاسبه مقدار یخ مورد نیاز این است که فرض کنیم نسبت ماهی به یخ 1:3 (برعکس نسبت ماهی به یخ 3:1 قبلی) در صورتی که سفر ماهیگیری در یک منطقه انجام شود. آب و هوای استوایی.

اندازه ماهی را در نظر بگیرید

یکی دیگر از ملاحظات مهم برای تعیین میزان یخ مورد نیاز برای یک سفر ماهیگیری، اندازه ماهی است که صید می شود. به طور طبیعی همانطور که در بالا نشان داده شده است، هرچه ماهی های بیشتری صید شوند، یخ بیشتری برای خنک کردن ایمن آنها مورد نیاز خواهد بود. با این حال، علاوه بر وزن خالص خود ماهی، اندازه هر ماهی نیز یک عامل است. دلیل آن این است که برای خنک کردن ماهی‌های بزرگ‌تر و ضخیم‌تر به یخ بیشتری نیاز است، زیرا خود ماهی‌ها به سرعت و کارآمدی ماهی‌های کوچک‌تر و لاغرتر خنک نمی‌شوند.

طول سفر را در نظر بگیرید

یک سفر ماهیگیری که یک یا دو روز طول می کشد با سفری که بیش از یک هفته طول می کشد کمی متفاوت است. طبیعتاً هر چه کشتی طولانی‌تر در دریا باشد، یخ بیشتری برای جبران ذوب شدن مورد نیاز است. به همین ترتیب سفرهای طولانی تر ممکن است ماهی بیشتری تولید کند که برای خنک شدن به یخ بیشتری نیاز دارد. در همین راستا، سفری که بیشتر به سمت دریا می رود، ممکن است به یخ بیشتری نسبت به سفر نزدیک به ساحل نیاز داشته باشد، زیرا اگر ظرفیت زودتر برآورده شود یا اتفاق دیگری رخ دهد، کوتاه کردن یک سفر طولانی دشوارتر خواهد بود.

شرایط نگهداری را در نظر بگیرید

در نهایت، شرایط نگهداری در قایق نیز عاملی حیاتی برای محاسبه مقدار یخ مورد نیاز است. اگر محفظه نگهدارنده به خوبی عایق بندی شده باشد و دارای دولایه باشد، در دماهای سرد نگه داشته می شود و دمای گرم را بسیار موثرتر از بدنه غیرعایق نگه می دارد و بنابراین برای انجام کار به یخ زیادی نیاز نخواهد داشت. نوع یخ مورد استفاده یکی دیگر از عوامل مهم است.

منبع: sem co

بدون ديگاه

ارسال نظر