8:00 - 15:00

ساعات کار شنبه – پنجشنبه

031-32358588

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

اینستاگرام

تلگرام

جستجو

روش های خنک کردن ذرت شیرین پس از برداشت

ذرت که در بسیاری از نقاط جهان به نام کورن نیز شناخته می شود، یکی از محبوب ترین و گسترده ترین محصولات روی کره زمین است. ایالات متحده سالانه حدود 332 میلیون تن متریک تولید می کند. دو نوع عمده ذرت وجود دارد: ذرت مزرعه، که به عنوان یک نوع غنی از نشاسته مورد استفاده در محصولات ذرت مانند آرد ذرت، روغن ذرت و سایر غذاهای مبتنی بر ذرت استفاده می شود. و ذرت شیرین، که یک نوع غنی از شکر است که به عنوان سبزی مصرف می شود و به دلیل طعم آن ارزشمند است. برای اینکه ذرت شیرین طعم دار و با کیفیت باشد، باید به سرعت و به طور مداوم سرد شود در غیر این صورت قندها شروع به تبدیل شدن به نشاسته خواهند کرد.

اطلاعات کلی در مورد سرد کردن و نگهداری ذرت

ذرت شیرین یک محصول بسیار فاسد شدنی است که نیاز به خنک سازی فوری و مداوم تا رسیدن به مصرف کنندگان نهایی دارد. اگر به خوبی سرد نشود به سرعت سفت و نشاسته ای می شود و لطافت و شیرینی خود را از دست می دهد و دیگر برای مصرف مناسب نیست. چندین عامل خنک کننده مهم وجود دارد که بر ذرت شیرین تأثیر می گذارد.

تنفس و تخریب – مانند بسیاری از انواع دیگر میوه ها و سبزیجات، منبع اصلی کاهش کیفیت ذرت شیرین به دلیل افزایش دما ناشی از تنفس طبیعی سلولی است. سرعت تنفس به شدت به دما بستگی دارد، بنابراین سرد کردن سریع و کامل ذرت شیرین برای حفظ کیفیت آن ضروری است. میزان تنفس در دمای 90 درجه فارنهایت هشت برابر بیشتر از 32 درجه فارنهایت است. با توجه به اینکه دمای مزرعه هنگام برداشت ذرت شیرین اغلب بالای 90 درجه فارنهایت است، اگر کنترل نشود، می تواند منجر به تخریب تقریباً فوری شود.

یک راه حل برای محدود کردن تنفس، برداشت ذرت شیرین در اوایل صبح است، در حالی که دما پایین تر است و در حالی که میزان رطوبت در بالاترین حد است. این همچنین به کاهش بارهای خنک کننده برای خنک سازی بعدی کمک می کند و به صرفه جویی در انرژی کمک می کند. روش رایج دیگر این است که به محض برداشت ذرت شیرین را با آب خنک چاه بپوشانید.

حفظ رطوبت – حفظ رطوبت یکی دیگر از عوامل مهم در کیفیت ذرت شیرین است. برای حفظ بهترین رطوبت، ذرت شیرین باید به طور منظم و یکنواخت بریده شود تا ساقه های بلند و برگ های پرچم جدا شوند. از دست دادن رطوبت می تواند منجر به فرورفتگی هسته و همچنین از دست دادن کیفیت و طعم شود. یک بار دیگر درمان ذرت با آب خنک می تواند به حفظ رطوبت کمک کند.

محتوای شکر – ذرت شیرین دارای درصد بالایی از شکر است که طعم شیرین و طعمی خاص خود را به آن می دهد. با این حال، تقریباً به محض برداشت، قندهای موجود شروع به تبدیل به نشاسته می کنند. این فرآیند را نمی توان به طور کامل متوقف کرد، اما می توان آن را به میزان قابل توجهی کاهش داد و کیفیت و ارزش ذرت را برای مدت طولانی تری حفظ کرد. دما عامل مهمی است زیرا سرعت از دست دادن قند در دمای 50 درجه فارنهایت حدود 4 برابر سریعتر از 32 درجه فارنهایت است. هنگامی که قندها به نشاسته تبدیل می شوند، این فرآیند نمی تواند لغو شود. این امر باعث می‌شود که ذرت در تمام طول سفر خود از زمان برداشت به دست مصرف‌کننده، به‌درستی در یخچال بماند.

رطوبت نسبی – رطوبت نسبی محیط نقش مهمی در حفظ رطوبت و خنک سازی مناسب دارد. ذرت شیرین با رطوبت نسبی حدود 90 تا 98 درصد بهترین عملکرد را دارد.

ذخیره سازی – زمان نگهداری متفاوت خواهد بود اما در شرایط نگهداری ایده آل، ذرت شیرین با دمای پایین و رطوبت بالا را می توان برای حدود 5 تا 8 روز بدون افت کیفیت عمده نگهداری کرد. برخی از انواع جدیدتر و فوق شیرین می توانند برای مدت طولانی تری نگهداری شوند.

روش های سرد کردن ذرت

روش‌های خنک‌کننده اولیه مانند خنک‌کردن اتاق، که شامل قرار دادن ذرت شیرین در یک اتاق سرد یا خنک‌کننده است، برای خنک کردن سریع و کارآمد ذرت شیرین کافی نیست. درعوض خنک‌سازی با آب و بسته‌بندی یخ توصیه می‌شود.

خنک کاری هیدرولیکی: خنک سازی با آب شامل خنک کردن سریع ذرت با غوطه ور کردن آن در آب نزدیک به انجماد است. این یکی از مؤثرترین راه‌ها برای حذف سریع و کارآمد بیشتر گرمای مزرعه است و به ذرت کمک می‌کند تا به سرعت به دمای خنک‌کننده و ذخیره‌سازی مناسب نزدیک شود. با این حال، هیدرولینگ زمانی کارآمدتر است که اختلاف دما بین ذرت و آب زیاد باشد. به عبارت دیگر هنگامی که دمای آب پایین است، مانند آب یخ زده، و زمانی که دمای ذرت بالا است، مانند محصولات تازه برداشت شده. بعد از حدود 20 تا 30 دقیقه خنک شدن با آب، دمای ذرت حدود 20 درجه یا بیشتر کاهش می یابد. در نتیجه کاهش دمای 20 درجه بعدی دو برابر افت 20 درجه ای اول طول می کشد و به بیش از یک ساعت خنک سازی اضافی نیاز دارد.

بسته بندی یخ – از آنجایی که با کاهش دمای ذرت شیرین، کارایی هیدروسرد کاهش می یابد، توصیه می شود پس از هیدروسرد اولیه، با استفاده از بسته بندی یخ روی ذرت شیرین و اطراف آن، افت دمای لازم باقیمانده حاصل شود. این به صرفه جویی در انرژی و کاهش بارهای خنک کننده کمک می کند. یک قانون کلی خوب این است که برای هر پنج پوند ذرت شیرین حدود یک پوند یخ استفاده کنید.

منبع: sem co

بدون ديگاه

ارسال نظر