8:00 - 15:00

ساعات کار شنبه – پنجشنبه

031-32358588

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

اینستاگرام

تلگرام

جستجو

سرد کردن و نگهداری کاهو پس از برداشت

کاهو یکی از محبوب ترین سبزیجات سبز برگ در جهان است. اغلب در همبرگر و ساندویچ یا در بسته بندی یا سوپ مصرف می شود. علاوه بر این، ممکن است یک عنصر در دستور العمل ها و غذاهای مختلف باشد. صرف نظر از کاربرد آن، کیفیت و تازگی آن بسیار مهم است و برای دستیابی به حداکثر تازگی، کاهو باید پس از برداشت با دقت خنک شود و به درستی نگهداری و نگهداری شود. آنچه در ادامه می‌آید بحثی است درباره چندین اطلاعات کلیدی در مورد کاهو و همچنین عواملی که بر خنک‌سازی و نگهداری و روش‌های خنک‌سازی و نگهداری مناسب تأثیر می‌گذارند.

حقایق عمومی در مورد کاهو

علیرغم تفاوت چشمگیر در ظاهر تا آنجا که ممکن است کسی تصور کند، کاهو در واقع عضوی از خانواده آفتابگردان است. قبل از اینکه فرصت گل دهی پیدا کند برداشت می شود، اما گل می دهد، شکوفه زرد کوچکی روی ساقه ای به ارتفاع حدود 3 فوت تولید می کند. در این مرحله کاهو دیگر قابل خوردن نیست. علاوه بر این، اگرچه امروزه یکی از محبوب ترین گیاهان کشاورزی است، اما به عنوان یک علف هرز شروع شد که برای تولید طعم بهتر و برگ های بزرگتر پرورش داده شد و به طور انتخابی پرورش یافت.

چندین رقم مختلف کاهو وجود دارد. سه مورد از محبوب‌ترین آنها عبارتند از: کاهو برگ‌گشاد، کاهوی یخ‌برگ یا کاهو و کاهوی رومی یا کاس. کاهو علاوه بر کاربرد رایج آن به عنوان سبزی برگی، در طول تاریخ برای دانه ها و روغن آن نیز کشت می شده است. تنها در سال 2010 حدود 23620000 تن کاهو کشت شد که بیش از نیمی از آن از چین بود. از نظر تغذیه ای منبع خوبی از پتاسیم و ویتامین A است.

اطلاعات کلی در مورد خنک کردن و نگهداری کاهو

خنک سازی، نگهداری و نگهداری مناسب کاهو به رقم خاص بستگی دارد. به عنوان مثال، کاهوی رومی که بریده یا شکسته شده است، سریعتر از کاهوی یخ‌سبرگ تغییر رنگ می‌دهد. به همین ترتیب، حتی در بین ارقام مشابه، تراکم سرها نیز می تواند بر خنک شدن، ذخیره سازی و ماندگاری تأثیر بگذارد. با این حال، با وجود تمام این موارد، شباهت‌های عمده‌ای بین ارقام و سرها و برخی عوامل کلی وجود دارد که باید در هنگام سرد کردن و نگهداری کاهو در نظر داشت.

دما – دما تأثیر بسیار مهمی بر کیفیت و ماندگاری محصول دارد. تخمین زده می شود که با کاهش دما از 50 درجه فارنهایت به 41 درجه فارنهایت، ماندگاری دو برابر می شود. کاهش دما از 41 درجه فارنهایت به 36 درجه فارنهایت باعث دوبرابر ماندگاری دیگر می شود. با این حال، دمای مطلوب حدود 32 درجه فارنهایت است. دمای کمتر از این خطر آسیب سرما.

رطوبت نسبی – کاهو دارای محتوای آب بالایی است و بنابراین حفظ رطوبت نسبی بالا برای جلوگیری از خشک شدن برگها و از دست دادن جرم و کیفیت بسیار مهم است. رطوبت نسبی حدود 98٪ تا 100٪ به طور کلی مطلوب است.

حساسیت به اتیلن – کاهو به خودی خود سطوح بسیار کمی اتیلن آزاد می کند و بعید است که تأثیر قابل توجهی روی سایر محصولات حساس به اتیلن داشته باشد. با این حال، کاهو به خودی خود بسیار حساس به اتیلن است و در حضور سطوح بالای اتیلن به سرعت قهوه ای و پوسیده می شود. به همین دلیل کاهو باید جدا از محصولات تولید کننده اتیلن بالاتر نگهداری شود.

ماندگاری – در شرایط بهینه عمر مفیدی در حدود 2-3 هفته دارد.

روش های خنک کردن کاهو

خنک‌سازی با خلاء – رایج‌ترین روش خنک‌سازی مرتبط با کاهو، خنک‌سازی با خلاء است. این روش شامل استفاده از درزگیر خلاء در اطراف کاهو و استفاده از فشار برای تبخیر آب موجود است. تبخیر آب به نوبه خود منجر به خنک شدن بسیار سریع می شود. با این حال، تحقیقات نشان می‌دهد که خنک‌سازی خلاء کاهو زمانی مؤثرتر است که فیلم خلاء مورد استفاده تهویه شود.

خنک‌سازی با هوای اجباری – خنک‌سازی با هوای اجباری شامل قرار دادن کاهو در یک اتاق خنک مانند خنک‌کننده و کشیدن هوا از طریق کاهو است. این حرکت اجباری هوا منجر به خنک‌سازی بسیار سریع‌تر و کامل‌تر از خنک‌کننده اتاق به تنهایی می‌شود، که برای خنک کردن کاهو بهینه نیست.

هیدروکولینگ – هیدروکولینگ شامل غوطه ور کردن کاهو در آب با حرکت سریع و نزدیک به انجماد است. این منجر به کاهش بسیار سریع دما، به ویژه در سطوح دمای اولیه بالاتر می شود. با این حال، برای کاهش دمای کاهو از سطح متوسط یا پایین به دمای مطلوب ایده‌آل نیست زیرا بار خنک‌کننده در دماهای پایین‌تر بسیار بیشتر است.

منبع:semco

بدون ديگاه

ارسال نظر