8:00 - 15:00

ساعات کار شنبه – پنجشنبه

031-32358588

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

اینستاگرام

تلگرام

جستجو

انتخابهای مشتری های سردخانه های مواد غذایی برای رسیدن به هدف خود

ساده ترین گزینه اجاره سردخانه است.

از نظر هزینه های اولیه، این گزینه ارزان ترین است، اما در دراز مدت می تواند هزینه های کل بسیار بالایی داشته باشد. این به دلیل اجاره زیاد و همچنین نیاز به اصلاح و تجهیز آن به تجهیزات متناسب با نیاز شما است.

مشتری می تواند یک انبار یخچال دار، در حال کار یا نوساز به طور خاص برای فروش بخرد.

شرکت های توسعه در ساخت و فروش انبارهای یخچالی مشغول هستند. آنها می توانند یک انبار کم و بیش مناسب برای نگهداری مواد غذایی پیدا کنند، اما به احتمال زیاد باید نهایی شود و به تجهیزات اضافی مجهز شود. این یک گزینه نسبتا ساده و در عین حال گران ترین است، اما در دراز مدت هزینه ها می تواند نتیجه دهد و سودآور خواهد بود.

مشتری می تواند برای ساخت انبار سردخانه اختصاصی با شرکتی با تجربه در زمینه طراحی و ساخت چنین تاسیساتی قرارداد ببندد.

هزینه انبار سردخانه با مساوی بودن سایر موارد کمتر از نسخه قبلی خواهد بود و هیچ هزینه ای برای تکمیل آن و تجهیزات اضافی نخواهد داشت اما طراحی و ساخت سردخانه اختصاصی از شش ماه تا یک سال به طول خواهد انجامید.

مشتری می تواند با کمک چند شرکت تخصصی یک انبار سردخانه بسازد.

در این صورت باید وظایف پیمانکار عمومی را بر عهده بگیرد و با پیمانکاران برای طراحی و ساخت انبار سردخانه و همچنین طراحی، تامین و نصب تجهیزات برودتی انبار قرارداد ببندد.

در این حالت، مشتری باید متخصصان واجد شرایط کافی داشته باشد که قادر به تنظیم مشخصات طراحی شایسته، بررسی پروژه سردخانه و همچنین کنترل عملکرد کار توسط پیمانکاران و پذیرش کار انجام شده باشند. قیمت یک سردخانه برای نگهداری مواد غذایی تحت این گزینه کمتر از قیمت گزینه قبلی خواهد بود، اما مدت زمان ساخت می تواند بسیار افزایش یابد و به توانایی مشتری در هماهنگی کار پیمانکاران بستگی دارد.

مشتری در صورت داشتن تجربه مشابه می تواند به طور مستقل یک انبار نگهداری مواد غذایی بسازد و تجهیزات تبرید را برای انبار مستقیماً از سازنده آن خریداری کند. قیمت سردخانه برای این گزینه کمترین است، اما خطر ضرر مالی نیز بالاترین خواهد بود. واقعیت این است که خرید واحد تبرید برای انبار کار سختی نیست، انتخاب نوع، مدل و تجهیزات مناسب واحد مشکل است. برای انجام این کار، شما باید صلاحیت ها و تجربه مناسب را داشته باشید و همچنین تمام محاسبات لازم را به درستی انجام دهید. حتی اگر همه چیز به درستی انجام شود، اشتباهات در هنگام نصب و راه اندازی تجهیزات می تواند منجر به خسارات مالی بسیار زیادی شود. بنابراین شرکت های مهندسی متخصص در طراحی، نصب و راه اندازی تجهیزات برودتی انبارها معمولاً در این کارها مشارکت دارند. به منظور حذف ناهماهنگی ها، خطاها و زیان های مالی، لازم است برای همه این کارها قراردادی با یک پیمانکار منعقد شود.

 

طراحی سردخانه

وظیفه اصلی در طراحی یک انبار سرد (سردخانه) برای نگهداری مواد غذایی در حال حاضر کاهش قیمت آن است. بر کسی پوشیده نیست که بسیاری از شرکت های توسعه در حال کاوش در بازار انبارهای ذخیره سازی مواد غذایی صنعتی، چه در ایران و چه در خارج از کشور هستند. در قلب هر تصمیمی در مورد طراحی و ساخت یک سردخانه تصمیمی است که از تجزیه و تحلیل موجودی و قیمت انبارهای صنعتی برای نگهداری محصولات در یک منطقه معین ناشی می شود. انتخاب پروژه انبار سردخانه به شدت تحت تأثیر موقعیت مکانی آن نسبت به نزدیکترین شهرک بزرگ، دسترسی به حمل و نقل و البته هزینه زمین اشغال شده توسط انبارها و اماکن کمکی است.

انبارهای صنعتی برای نگهداری مواد غذایی به طور کلی به دسته های زیر تقسیم می شوند:

 • پلاس با دمای ذخیره سازی مثبت بالای 0ºС.
 • دمای متوسط ​​با دمای نگهداری از – 2ºС تا – 18ºС.
 • دمای پایین برای نگهداری طولانی مدت محصولات منجمد در دمای – 24 تا – 30ºС.
 • چند درجه حرارت، که شامل محفظه های برودتی برای انبارها با دماهای مختلف نگهداری می شود.

هنگام طراحی انبارهای صنعتی برای نگهداری محصولات و انتخاب تجهیزات برای آنها، لازم است داده های اولیه را از مشتری به دست آورید یا با او موافقت کنید.

 • تعداد، ابعاد و حجم مفید اتاق های نگهداری مواد غذایی.
 • محدوده دمای عملیاتی مورد نیاز در هر یک از محفظه ها.
 • مقدار رطوبت نسبی در هر یک از اتاق های نگهداری مواد غذایی.
 • نیاز به تهویه و فرکانس تبادل هوا.
 • وزن محصولات بارگذاری شده در محفظه ها.
 • دمای محصول بارگذاری شده در محفظه ها.
 • نوع و نوع بسته بندی محصول.
 • گردش محصول.

 

پیکربندی ساختمان و اندازه یک انبار نگهداری مواد غذایی با عوامل زیر تعیین می شود:

– چه نوع حمل و نقل (راه آهن یا جاده) برای تحویل و خروج محموله استفاده می شود.

– درصد نسبی غذای تازه چقدر است و چند درصد غذای منجمد در اتاق های نگهداری مواد غذایی ذخیره می شود.

– چند درصد از محصولات برای ذخیره سازی طولانی مدت در نظر گرفته شده است، زیرا کالاهای در نظر گرفته شده برای ذخیره سازی طولانی مدت می توانند محکم تر روی هم قرار گیرند.

– نحوه پالت شدن محصول – این بر ترکیب قفسه ها و ارتفاع آنها و همچنین عرض گذر بین قفسه ها تأثیر می گذارد.

– تعداد پرسنل اداری و کاری درگیر در عملیات پذیرش کالا از تامین کننده و ارسال کالا به مشتری.

– آیا اتاق‌های ذخیره‌سازی مواد غذایی اجاره داده می‌شوند، زیرا منطقه اجاره‌ای به فضای ذخیره‌سازی گرمایشی و تجهیزات اداری اضافی برای دفتر حمل و نقل و اداره و محل کار کارکنان نیاز دارد.

روش ها و تجهیزات حمل و نقل اغلب تعیین کننده طراحی و فضای داخلی اتاق های نگهداری مواد غذایی است. اتوماسیون این کارها در حین بهره برداری از انبارهای نگهداری مواد غذایی صنعتی مستلزم نصب قفسه های چند طبقه، ایجاد گذرگاه بین آنها برای استکرها و احتمالاً تغذیه نوار نقاله ها است. و این به نوبه خود الزامات خاصی را بر سازماندهی جریان هوا تحمیل می کند و از یکنواختی دمای هوا در سراسر حجم محفظه ها اطمینان حاصل می کند.

انبارهای نگهداری مواد غذایی صنعتی معمولاً دارای ارتفاع سقف تا 14 متر و ارتفاع قفسه تا 12 متر هستند. با این ارتفاع قفسه ها، اواپراتورها باید تا حد امکان نزدیک به سقف نصب شوند، به طوری که جریان هوا از اواپراتورها در امتداد راهروهای بین قفسه ها هدایت شود.

انبارهای صنعتی اتوماتیک برای نگهداری مواد غذایی معمولا دارای قفسه ها و استاکرهای ثابت بالا هستند که کاملا اتوماتیک، نیمه اتوماتیک و به صورت دستی کار می کنند. سیستم‌های کنترل را می‌توان به رایانه‌ای متصل کرد که مقدار و مکان محصولات ذخیره‌شده را در نظر می‌گیرد.

مزایای اتوماسیون عبارتند از:

– اجرای اصل حسابداری “اولین ورود – اولین خروج”؛

– انبارهای خودکار در ارتفاعات به حداقل فضا و هزینه های قابل قبول به ازای هر 1 متر مکعب از محصولات ذخیره شده نیاز دارند.

– به حداقل رساندن آسیب های احتمالی و سرقت کالا.

از جمله معایب انبارهای صنعتی خودکار برای نگهداری محصولات باید به موارد زیر اشاره کرد:

– هزینه اولیه سیستم قفسه بندی و ساختمان در مقایسه با طرح های قفسه بندی سنتی بالاتر است.

– در مقایسه با انبارهای سنتی، بسته به جریان محصولات در حال حمل و موقعیت آنها بر روی قفسه ها، ممکن است حمل و نقل محصولات بیشتر طول بکشد.

– نیاز به محاسبه دقیق توزیع هوا با توجه به حجم محفظه اشغال شده توسط قفسه ها.

– نیاز به تجهیز روگذرهای مرتفع برای دسترسی به اواپراتورها برای تعمیر و نگهداری آنها یا استفاده از بالابرهای ارتفاعی.

الزامات ویژه ای بر طراحی کف اتاق های نگهداری مواد غذایی در دمای پایین اعمال می شود. در اتاقک های صنعتی با دمای پایین

کف باید با فوم پلی اورتان یا صفحات فوم پلی استایرن عایق حرارتی شود که در بالای آن کف بتنی گذاشته شده است. اگر اتاق‌های صنعتی مثبت نیازی به سازماندهی گرمایش یا تهویه فضای زیرزمینی نداشته باشند، برای جلوگیری از یخ زدگی، خاک زیر کف عایق حرارتی اتاق‌های صنعتی با دمای پایین باید گرم شود.

اگر خاک در اتاقک های صنعتی با دمای پایین گرم نشود، به مرور زمان یخ می زند و شروع به متورم شدن می کند که می تواند منجر به تغییر شکل کف و گاهی اوقات دیوارهای باربر خود انبار شود. روش متداول گرمایش از کف تحت عایق حرارتی در ساخت انبارهای صنعتی برای نگهداری مواد غذایی، قرار دادن لوله های پلاستیکی با گلیکول در گردش است. توصیه می شود از چنین طرحی زمانی استفاده کنید که یک شی در نزدیکی آن وجود دارد که لازم است دائماً گرما از آن خارج شود یا از مبدل حرارتی به عنوان بخشی از واحد تبرید استفاده شود که مدار گلیکول به آن متصل است. در این حالت از گرمای اتلاف تولید شده توسط تجهیزات برودتی انبار استفاده می شود.

ساده ترین و پر انرژی ترین راه حل برای سیستم های گرمایش زمینی برای اتاق های صنعتی با دمای پایین، گذاشتن تشک های برقی با کابل گرمایش بر روی یک کف بتنی باربر در زیر یک طبقه عایق حرارت است. قدرت گرمایش الکتریکی خاک باید به میزان 15-20 W / m² انتخاب شود. مقدار کمتر برای اتاق‌های صنعتی با دمای -18-20ºС، مقدار بالاتر برای اتاق‌های دمای پایین با دمای -24÷28ºС.

نکته مهم در طراحی و ساخت انبارهای سردخانه صنعتی، انتخاب صحیح موتورخانه است. موتورخانه باید فضای کافی برای قرار دادن تجهیزات برودتی و نگهداری آن داشته باشد، به علاوه موتورخانه باید دارای عایق صوتی مناسب از اتاق های مجاور و همچنین میزان تهویه به درستی محاسبه شده باشد. همچنین موتورخانه باید دارای دروازه ای برای تحویل قطعات یدکی سنگین سردخانه مانند کمپرسور بر روی لودر باشد. پیشنهاد می شود محل تعمیر تجهیزات بارگیری و تبرید در نزدیکی انبار نگهداری مواد غذایی قرار گیرد. در این منطقه می توان مکانی برای شارژ مجدد باتری لیفتراک های برقی با تجهیزات تهویه و اطفای حریق لازم فراهم کرد.

سردخانه با سالن های مجزا

متداول ترین آنها انبارهای سرد صنعتی چند درجه حرارت برای نگهداری انواع محصولات است. آنها از چندین محفظه دمایی مختلف تشکیل شده اند که هر کدام برای نوع خاصی از محصول طراحی شده اند. دروازه های تمام اتاق ها به یک منطقه مشترک برای بارگیری و تخلیه کالا باز می شود که دارای اسکله های زیادی با دروازه های بالابر برای بارگیری کامیون ها است.

اتاقک های با دمای پایین مجهز به دهلیزهایی با دروازه های اضافی هستند. در منطقه کلی بارگیری و تخلیه کالا، دما در حدود +2ºС…+6ºC حفظ می شود و بیشتر رطوبت از هوای خارج شده از طریق اسکله های با چگالی کم خارج می شود. چنین طرحی می تواند به طور قابل توجهی جریان هوای مرطوب گرم را به داخل محفظه های ذخیره سازی کاهش دهد و در نتیجه قدرت و قیمت تجهیزات برودتی انبار را به میزان قابل توجهی کاهش دهد، مصرف انرژی آن را کاهش دهد و هزینه برق برای یخ زدایی کولرهای هوایی را کاهش دهد.

کاهش اضافی در هزینه های انرژی با استفاده از دروازه های پرسرعت خودکار امکان پذیر است که با استفاده از سنسور رادار، به طور خودکار در مقابل لودر متحرک باز شده و بلافاصله پس از عبور آن بسته می شود. دروازه های اتوماتیک ورود هوای گرم و مرطوب را به داخل محفظه به حداقل می رساند.

انبارهای ساندویچ پانل در حال حاضر راه حل معمولی هستند. مطابق با الزامات ایمنی آتش نشانی، پانل های ساندویچ با عایق حرارتی ساخته شده از پشم معدنی یا پلی ایزوسیانورات (PIR) به عنوان سازه های محصور کننده (دیوارها، سقف) انبارها مطابق با الزامات ایمنی آتش نشانی استفاده می شود. ساندویچ پانل با عایق حرارتی ساخته شده از پشم معدنی برای اتاق های نگهداری مواد غذایی توصیه نمی شود، زیرا به دلیل دمای پایین در محفظه، رطوبت از هوای گرمتر اطراف داخل ساندویچ پانل متراکم می شود، پشم معدنی رطوبت را جمع می کند و خواص عایق حرارتی آن به شدت بدتر می شود. ، که منجر به تراکم حتی بیشتر رطوبت و افزایش قابل توجه افزایش گرما می شود. در نتیجه دمای محفظه و مصرف برق تجهیزات افزایش می یابد.

برای دیوارها و سقف سردخانه های انبار از ساندویچ پانل های عایق حرارتی از فوم پلی یورتان (PUR) یا پلی ایزوسیانورات (PIR) استفاده می شود. آنها مقاومت بالایی در برابر رطوبت دارند و عملا ضد بخار هستند. ضخامت عایق حرارتی ساندویچ پانل ها بر اساس افزایش حرارت و به دمای مورد نیاز داخل محفظه بستگی دارد.

هنگام طراحی محفظه های دمای پایین برای انبارهای نگهداری مواد غذایی، باید به نوسانات احتمالی فشار داخل محفظه به دلیل نوسانات دمای هوای داخل محفظه توجه شود. هنگامی که محفظه تا دمای تنظیم شده خنک می شود، زمانی که اواپراتورها یخ زدایی می شوند و زمانی که کالاها با دمای اولیه بالا بارگیری می شوند، تغییرات دما در داخل اتاقک های دمای پایین رخ می دهد، در نتیجه چگالی هوا تغییر می کند که منجر به تغییر در فشار می شود.

هر چه حجم محفظه بزرگتر باشد، دامنه نوسانات فشار در همان نوسانات دما در محفظه بیشتر می شود. اختلاف فشار در محفظه و فشار اتمسفر می تواند بارهای زیادی را بر روی سقف و دیوارهای محفظه ساندویچ پانل ایجاد کند و منجر به فروریختن آنها شود. برای کاهش این اختلاف فشار، شیرهای یکسان سازی فشار تعبیه شده است. برای اطمینان، معمولاً چندین عدد از این شیرها در هر محفظه نصب می شوند.

اندازه و انتخاب صحیح نوع و تعداد شیرهای یکسان سازی فشار بسیار مهم است. مساحت کل جریان این شیرها باید اختلاف فشاری بیش از 100-120 پاسکال با حداکثر سرعت ممکن تغییر دما ایجاد کند که از بارهای مجاز روی دیوارها و سقف محفظه تجاوز نمی کند. دریچه های یکسان سازی فشار ضد انجماد در محفظه های با دمای پایین برای جلوگیری از مسدود شدن یخ دریچه استفاده می شود.

ساخت انبارهای سردخانه

در حین ساخت انبارهای سردخانه از ساندویچ پانل، جلوگیری از ورود هوای مرطوب محیط به داخل اتاقک های نگهداری مواد غذایی مهم است. این می تواند در مواردی اتفاق بیفتد که اتصالات ساندویچ پانل به اندازه کافی سفت نباشد. در این حالت هوای گرم بیرون از طریق نشتی در مفاصل به داخل نفوذ می کند و بر روی عناصر داخلی محفظه دمای پایین برفک و یخ ایجاد می کند. این امر منجر به از دست دادن ظرفیت خنک کننده تجهیزات، یخ زدگی بیش از حد سطح تبادل حرارتی کولرهای هوایی، مصرف بیش از حد برق و گاهی اوقات تعمیرات زودرس تجهیزات می شود.

در حین ساخت انبارها از ساندویچ پانل، اتصالات با استفاده از فوم نصب و درزگیر سیلیکونی آب بندی می شود. برای حفظ هوا و بخار بند بودن سقف در تمام مدت کارکرد، یک مانع بخار خوب ساخته شده باید به اندازه کافی الاستیک باشد تا در برابر تغییر شکل های دمایی پانل های عایق حرارتی که زمانی رخ می دهد که یک انبار صنعتی به دمای عملیاتی خود می رسد، مقاومت کند.

عایق حرارتی باید اجازه انقباض حرارتی را بدون تخریب یا لایه برداری از قاب و پانل های نگهدارنده در زمانی که دمای عملیاتی پایین در محفظه می رسد، بدهد. طراحی گوشه و اتصالات طولی ساندویچ پانل ها باید کاملاً مطابق با توصیه های سازندگان ساندویچ پانل انجام شود.


محاسبه آنلاین متراژ ساندویچ پانل مورد نیاز در سالنهای سردخانه


تجهیزات برودتی برای انبارها

در هزینه راه اندازی سردخانه مواد غذایی صنعتی، یک جزء قابل توجه هزینه برق برای سیستم تبرید است.

برای آنها، مصرف انرژی تجهیزات می تواند به چند صد کیلووات برسد، بنابراین استفاده از طرح های صرفه جویی در انرژی در تجهیزات تبرید صنعتی برای یک انبار جزء مهمی در هنگام انتخاب تامین کننده تجهیزات است.

تجزیه و تحلیل طرح های صرفه جویی در انرژی نشان می دهد که بهره برداری از تجهیزات با راه حل های فنی صرفه جویی در انرژی به خوبی انتخاب شده امکان صرفه جویی در انرژی را تا 25 – 30٪ فراهم می کند. و این صرفه جویی به شما امکان می دهد قیمت راه حل های فنی صرفه جویی انرژی استفاده شده را در مدت حداکثر یک سال جبران کنید. هنگام استفاده از راه حل های فنی گران تر صرفه جویی در انرژی، صرفه جویی بیش از 30٪ امکان پذیر است، اما پس از آن دوره بازپرداخت آنها بیش از یک سال خواهد بود. در آینده، پس از پایان دوره بازپرداخت، راه حل های فنی صرفه جویی در مصرف انرژی با کاهش هزینه های انرژی، سود بیشتری را برای مالک به ارمغان می آورد.

بدون ديگاه

ارسال نظر