8:00 - 15:00

ساعات کار شنبه – پنجشنبه

031-32358588

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
 

10 حقیقت شگفت انگیز در مورد خنک کردن ماهی

10 حقیقت شگفت انگیز در مورد خنک کردن ماهی

بسیار مهم است که هر خدمه ماهیگیری صنعتی یا تجاری به طور کامل نکات سرد کردن و نگهداری ماهی را به درستی درک کنند. اغلب عوامل پیچیده ای مانند اندازه ماهی، نوع یخ، شرایط محیطی و سایر جنبه ها وجود دارد که ممکن است خنک سازی ماهی را چالش برانگیزتر کند. آنچه در زیر می آید 10 حقیقت شگفت انگیز در مورد خنک کردن ماهی است.

1. مشکلات ماهی های کوچک

ماهی های کوچک در مقایسه با ماهی های با اندازه متوسط یا بزرگ، دارای سطح فراوان و وزن کمی هستند. این عوامل منجر به تمایل به فاسد شدن می شود زیرا گوشت برخلاف ماهی های بزرگتر و ضخیم تر، فاقد عایق طبیعی است. برعکس، این شناگران کوچک خیلی سریع و یکنواخت خنک می شوند که برای ماهیگیران راحت است.

2. مزایا و معایب خنک کردن ماهی های بزرگ

ماهی های بزرگ قبل از سرد شدن نیاز به توجه بیشتری دارند. برخلاف گونه‌های کوچک‌تر، این شناگران بزرگ بدن‌های متراکم‌تری دارند و لایه‌های چربی اضافی بین بدن و پوست خود دارند. در نتیجه این ماهی ها زمان خنک شدن کندتری دارند. با این حال، نسبت سطح به گوشت بسیار کوچکتر است و به آن مزیتی در بازی نگهداری می دهد.

3. ماهی های متوسط درست هستند

نمونه های با اندازه متوسط دارای مزایای هر دو ماهی بزرگ و کوچک هستند که آنها را برای حمل و نقل تقریبا ایده آل می کند. مانند همتایان بزرگتر خود، این ماهی ها به راحتی دما را حفظ می کنند و به طور طبیعی در برابر فساد محافظت می شوند. همانند گونه های کوچکتر، شناگران متوسط به طور یکنواخت و نسبتاً سریع خنک می شوند.

4. عوامل برنامه ریزی برای خنک سازی ماهی

قبل از شروع یک سفر ماهیگیری، ماهیگیر باید موارد زیر را در نظر بگیرد:

اندازه تخمینی صید
شرایط خارجی
اندازه ماهی
نوع یخ مورد نیاز
طول سفر

به ویژه شرایط آب و هوایی مهم است که در نظر گرفته شود زیرا این امر بر دمای شروع ماهی تأثیر می گذارد.

5. زمان کامل، دمای عالی

در طی فرآیند غوطه وری، میگوها برای حفظ طراوت و سهولت مسیر حمل و نقل منجمد می شوند. برای جلوگیری از هر گونه آسیب، سخت پوست را بیش از 10 تا 15 دقیقه منجمد کرده و پس از آن باید در دمای 30- درجه سانتیگراد نگهداری شود. برای افزایش احتباس آب، برخی از شرکت های تولید میگو محصول را در یک بلوک یخ منجمد می کنند.

6. روش هایی برای خنک کردن سریع ماهی های بزرگ

خنک کردن ماهی های بزرگ با مجموعه ای منحصر به فرد از چالش ها همراه است، به این معنی که فقط دو روش متداول برای خنک کردن سریع صیدهای بزرگ وجود دارد. کشتی‌های تجاری بزرگ و شرکت‌های ماهیگیری کوچکتر از آب دریای سرد و یخ پوسته‌دار برای کاهش دما در بازه زمانی ایمن استفاده می‌کنند.

7. تنظیم از دست دادن حرارتی با خنک کننده ماهی

یک سفر ماهیگیری که به درستی برنامه ریزی شده باشد، هم یخ مورد نیاز برای خنک شدن ماهی و هم ذوب شدن آن به دلیل از دست دادن حرارتی را در بر می گیرد. در فریزرها و مناطق خنک کننده، تمام پتانسیل خنک کنندگی یخ نمی تواند به محموله منتقل شود. در عوض، برخی به سادگی مطابق با دمای خارجی ذوب می شوند. همانطور که این اتفاق می افتد، ماهیگیران باید برای حفظ دمای حمل و نقل، چیزهایی را که از دست می دهند جایگزین کنند.

8. روش های جدید حمل و نقل زنده

حمل و نقل میگوی زنده بسیار رایج نیست، اما به دلیل سود بالا، محبوبیت آن در حال افزایش است. با این حال، حمل و نقل زنده معمولاً به مخازن آب سنگین و گران قیمت نیاز دارد که هزینه های سربار را به شدت افزایش می دهد. مطالعات جدید نشان می دهد میگوی زنده را می توان تا 15 درجه سانتیگراد خنک کرد، بدون آب حمل کرد و پس از ورود مجدداً سازگار کرد.

9. خنک کننده یخ

خنک کردن با یخ علاوه بر استفاده از آب سرد دریا از روش های خنک کننده بسیار محبوب در شرکت های تجاری است. یخ بسیار کارآمد است زیرا هم همه کاره است و هم مقرون به صرفه است. به طور کلی، راحت در نظر گرفته می شود و همچنین حفظ رطوبت محموله را افزایش می دهد. برای حداکثر اثربخشی، یخ باید خرد شود تا ماهی را بهتر احاطه کند.

10. استفاده از آب دریای سرد برای خنک کردن ماهی

مانند یخ، آب دریای سرد بسیار راحت است. در طول سفرهای ماهیگیری به آسانی در دسترس است و به خصوص مقرون به صرفه است. علاوه بر این، به طور کامل ماهی را احاطه کرده و به طور کامل در نمونه برای خنک شدن نفوذ می کند.

در شرکت دانش تدبیر  می دانیم که خنک کننده چقدر برای شرکت های ماهیگیری اهمیت دارد. ما سیستم های خود را بر اساس نیازهای شما سفارشی می کنیم تا بتوانید نیازهای ظرفیت خود و همچنین سایر مشخصات مهم یا منحصر به فرد را برآورده کنید.

بدون ديگاه

ارسال نظر