8:00 - 15:00

ساعات کار شنبه – پنجشنبه

031-32358588

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

اینستاگرام

تلگرام

جستجو

درک سیستم های انتقال و اهمیت آنها

سیستم های انتقال در قلب تولید و صنعتی شدن هستند. هنری فورد با توسعه خط مونتاژ، که متشکل از قطعات قابل تعویض است که در امتداد یک تسمه نقاله حرکت می کنند، تولید را متحول کرد. بدون تسمه نقاله و سایر سیستم های انتقال، بسیاری از فرآیندهای تولیدی و صنعتی که امروزه بدیهی می دانیم امکان پذیر نخواهد بود. در این مقاله، سیستم‌های انتقال، انواع اصلی و چرایی اهمیت آن‌ها را مورد بحث قرار خواهیم داد.

سیستم های انتقال چیست؟

سیستم انتقال یک سیستم خودکار برای انتقال چیزی از یک منطقه به منطقه دیگر است. از انرژی مکانیکی، اغلب از طریق سیستم تسمه‌ها و قرقره‌ها استفاده می‌کند، در نتیجه از نیاز به کار انسان یا حیوان اجتناب می‌کند و همزمان به سرعت‌ها و سطوح عملکردی بسیار قابل پیش‌بینی و قابل تکرار می‌رسد. سیستم‌های انتقال ممکن است برای انتقال جامدات یا مایعات طراحی شوند و ممکن است مواد عظیم، مواد سبک وزن یا هر چیز دیگری را جابجا کنند. سرعت و ظرفیت سیستم انتقال بسته به نیاز شرایط قابل تنظیم است و سیستم انتقال ممکن است به صورت افقی، عمودی یا در شیب عمل کند.

انواع اصلی سیستم های انتقال

به طور طبیعی انواع مختلف سیستم های انتقال برای کاربردهای مختلف مناسب تر هستند. سه مورد از رایج ترین انواع سیستم های انتقال شامل موارد زیر است:

تسمه نقاله – تسمه نقاله ها که اغلب به آنها تسمه نقاله نیز گفته می شود، شاید متداول ترین و قابل تشخیص ترین سیستم انتقال باشد. معمولاً در فضاهای افقی عمل می کنند. با این حال، آنها همچنین می توانند برای کار بر روی شیب طراحی شوند. تسمه نقاله ها از سیستمی متشکل از دو یا چند قرقره برای چرخش مداوم تسمه بر روی یک حلقه بی پایان استفاده می کنند. موردی که جابجا می شود در یک سر کمربند قرار می گیرد و به طرف دیگر منتقل می شود. چرخاندن سریعتر تسمه البته باعث افزایش سرعت سیستم می شود.

نوار نقاله پیچی – نوار نقاله پیچی یک سیستم انتقال است که از یک تیغه پیچ مارپیچ چرخان استفاده می کند. همانطور که تیغه می چرخد، مواد را به جلو هل می دهد. نوار نقاله های پیچ مخصوصاً برای جابجایی مایعات غلیظ یا مواد ریز دانه ای مفید هستند. به عنوان مثال دانه ها و سنگدانه ها اغلب با استفاده از نوار نقاله های پیچی منتقل می شوند. برای جلوگیری از ریختن مایع یا ماده ریز دانه ای، نوار نقاله های پیچی معمولاً در یک لوله قرار می گیرند. با چرخاندن کم و بیش سریع تیغه پیچ می توان سرعت انتقال را تنظیم کرد.

آسانسورهای سطلی – آسانسورهای سطلی یک سیستم انتقال هستند که از یک سری سطل متصل به یک سیستم تسمه و قرقره استفاده می کنند. مانند تسمه نقاله ها، قرقره ها تسمه را در یک حلقه پیوسته می چرخانند. با این حال، سطل ها برای حاوی مایعات یا سایر مواد قابل جریان استفاده می شوند. آسانسورهای سطلی اغلب برای جابجایی کود، خاک یا دانه استفاده می شوند. همانطور که از نام آنها پیداست، آنها معمولاً به صورت عمودی یا در شیب عمل می کنند و در نتیجه مواد را در برابر گرانش بالا می برند. آنها همچنین معمولاً از یک لوله تخلیه برای تخلیه سطل ها پس از رسیدن به بالای سیستم استفاده می کنند. این فرآیند معمولاً برای عملکرد صحیح به نیروی گریز از مرکز متکی است و به همین دلیل آسانسورهای سطلی اغلب باید با سرعت های نسبتاً سریع چرخانده شوند.

مزایای سیستم های انتقال چیست؟

مزیت عمده سیستم های انتقال این است که وسیله انتقال بسیار کارآمدی را ارائه می دهند که به انرژی انسان یا حیوان وابسته نیست. آنها همچنین تعمیر و نگهداری نسبتاً کمی دارند، اما بازده بسیار خوبی در کارایی و عملکرد بسیار قابل اعتماد دارند. در نهایت، آنها بسیار قابل تنظیم هستند و می توانند برای حرکت تقریباً هر چیزی طراحی شوند و می توانند در طیف گسترده ای از شرایط و تنظیمات مختلف کار کنند. بنابراین سیستم های انتقال در کارخانه ها، کارخانه ها، انبارها و تاسیسات تولیدی در سراسر جهان یافت می شوند. آنها علاوه بر اینکه جزء اصلی امکانات داخلی هستند، در فضای باز در صنایعی مانند کشاورزی و ساخت و ساز نیز بسیار مفید هستند.
به دلیل تطبیق پذیری آنها، سیستم های انتقال در مجموعه عظیمی از صنایع و کاربردهای مختلف مفید هستند. با این حال، برای بهره مندی بیشتر از این سیستم ها، باید به طور خاص با در نظر گرفتن نیازهای برنامه طراحی شوند.

منبع: SEMCOLD

بدون ديگاه

ارسال نظر