8:00 - 15:00

ساعات کار شنبه – پنجشنبه

031-32358588

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

اینستاگرام

تلگرام

جستجو

نگهداری سبزیجات و میوه ها با استفاده از ازن

صاحبان و مستأجران انبارهای میوه و سبزیجات اغلب با مشکلات پوسیدگی مواجه می شوند که می تواند با تکثیر آفات مختلف از باکتری گرفته تا جوندگان مرتبط باشد. برای حل این مشکلات دستگاه های ازن ساز اختراع شد.

صاحبان و مستأجران انبارهای میوه و سبزیجات اغلب با مشکلات پوسیدگی مواجه می شوند که می تواند با تکثیر آفات مختلف از باکتری گرفته تا جوندگان مرتبط باشد.

درمان شیمیایی پیچیده و گران است.
برای حل این مشکلات دستگاه های ازن ساز اختراع شد.

ایجاد شرایط بهینه برای نگهداری طولانی مدت سبزیجات و میوه ها

1. دلایل اصلی کاهش وزن و تظاهر در حین نگهداری سبزیجات و میوه ها.
روش های مدرن پیشگیری از ضرر مجموعه ای از اقدامات برای حفظ برداشت به کاهش تلفات 2-5 برابر کمک می کند.

2. رطوبت و دمای بهینه برای نگهداری برخی از میوه ها و سبزیجات معمولی، که باعث می شود
شرایط دما و ماندگاری برای برخی از انواع سبزیجات و میوه ها متفاوت باشد.

کنترل دما باید به آرامی انجام شود. کاهش شدید دما با رطوبت بالا می تواند باعث ایجاد شبنم روی محصول (مه گرفتگی) شود که بر ماندگاری آن تأثیر منفی می گذارد. بنابراین در صورت در دسترس بودن کولرها، استفاده از هوای بیرون برای حفظ دمای مورد نیاز در طول دوره نگهداری زمستان توصیه نمی شود.

محصولات حساس به اتیلن نباید همراه با محصولات تولید کننده اتیلن نگهداری شوند. عمل اتیلن می تواند گوشت را نرم کند، طعم تلخی به آن اضافه کند و/یا رسیدن را تسریع کند. ازن زنی برای کاهش غلظت اتیلن استفاده می شود.

3. خواص ازن و رژیم های ازن زنی توصیه شده برای ذخیره سازی سبزیجات و میوه ها

ازن (O3) یک شکل سه اتمی آلاتروپی از اکسیژن است. قوی ترین عامل اکسید کننده

ازن دارای اثر ضد باکتری قوی است و می تواند به طور موثر انواع مختلف باکتری ها، ویروس ها، کپک ها و مخمرها را از بین ببرد. ازن هیچ گونه مواد سمی باقی نمی ماند و وسیله ای سازگار با محیط زیست برای ضدعفونی، ضد عفونی کردن و خشک کردن انبارها است. اوزون با محصولات گیاهی و باغی سازگار با محیط زیست است.

جهان تجربه قابل توجهی در استفاده از ازن برای فرآوری میوه ها و سبزیجات به دست آورده است. ازن زنی آلودگی میوه ها و سبزیجات را به میکرو فلور گندیده، سطح فرآیندهای متابولیک را به شدت کاهش می دهد و از جوانه زنی جلوگیری می کند، یعنی عوامل اصلی فساد محصولات کشاورزی را از بین می برد، ماندگاری سبزیجات و میوه ها را افزایش می دهد و در نتیجه اثر اقتصادی قابل توجهی ایجاد می کند. .

توانایی ازن در از بین بردن هاگ ها باعث می شود که از آن به طور موثر برای افزایش ماندگاری محصولات و در یخچال استفاده شود. هزینه تجهیزات در مقایسه با بازده اقتصادی این روش پایین است. استفاده از ازن از خطر بوی نامطبوع و همچنین سایر عواقب نامطلوب استفاده از سایر ضد عفونی کننده ها محافظت می کند.

ازن از تشکیل کلونی های کپک بر روی دیوارهای انبار، جعبه های چوبی و سایر مواد بسته بندی جلوگیری می کند. این کپک ها حتی اگر به محصول آسیبی نرسانند باز هم بوی نامطبوعی به میوه می دهند. هوای موجود در انبارهای سردخانه اغلب حاوی کپک آبی است که خیلی سریع تکثیر می شود و رشد آن حتی زمانی که در معرض دمای نسبتاً پایین (حدود 0 درجه سانتیگراد) قرار می گیرد کند نمی شود.

برای افزایش ماندگاری، سبزیجات و میوه‌ها تحت درمان یکباره یا مکرر با مخلوط ازن-هوا قرار می‌گیرند، که از حفظ کیفیت غذایی و طعم، حفظ طراوت، آبدار بودن و ظرفیت رطوبت آنها اطمینان حاصل می‌شود.

ازن زنی محل به منظور سرکوب میکرو فلور بیماری زا گیاهی بهتر است به صورت خودکار انجام شود. روشن و خاموش شدن خودکار در شب امن ترین حالت برای ضدعفونی کردن انبار سبزیجات خواهد بود.

ازن زنی پیشگیرانه فروشگاه های سبزیجات در تابستان جایگزین مناسبی برای تهویه است. هنگام تهویه، سازه‌های ساختمان اتاق‌های فرورفته گرم می‌شوند که به طور قابل توجهی زمان خنک‌سازی محصول را افزایش می‌دهد و منجر به هزینه‌های انرژی اضافی در هنگام نصب می‌شود. با ازن زنی طولانی مدت، ازن می تواند کاملاً عمیق به سطوح متخلخل سازه های ساختمانی نفوذ کند: آجر، بتن، گچ، چوب.

برای درمان ظروف مقوایی و پلاستیکی، لباس کار، تجهیزات و بسته بندی های مصنوعی توصیه می شود از ضد عفونی کننده ازن استفاده کنید.

در غلظت‌های معین، ازن می‌تواند حشرات را بکشد، جوندگان را دفع کند و اکثر ترکیبات شیمیایی سمی روی سطح سبزیجات و میوه‌ها را از بین ببرد (آفت‌کش‌ها، قارچ‌کش‌ها، کودها و غیره)

. شرایط نگهداری مدت

ازن اتیلن را از بین می برد، که رسیدن را تسریع می کند و منجر به کاهش ماندگاری تعدادی از میوه ها می شود:
گوجه فرنگی، سیب، گلابی، آلو، زردآلو و برخی توت ها. استفاده از اوزون ساز اجازه می دهد تا محصولات حساس به اتیلن همراه با محصولات تولید کننده آن ذخیره شوند.

مطالعات انجام شده در مورد فن آوری های ضد عفونی انبار، از جمله در حضور محصولات غذایی (سیب زمینی، غلات، پیاز، انگور، و غیره) امکان کاهش تلفات 30-40٪ از محصولات موجود را تایید کرده است. در عین حال، محصولات به ناخالصی های مضر آلوده نمی شوند و خواص غذایی و ارگانولپتیک خود را حفظ می کنند.

به گفته تعدادی از محققان، با حفظ عطر و بوی لطیف میوه، می توان ماندگاری را به طور متوسط ​​دو برابر کرد.

4. شرح رطوبت سازها و روش های نصب آنها در سبزی فروشی ها.

رطوبت مطلوب در انبارهای سبزیجات 90-100 درصد است. یک دستگاه رطوبت ساز اولتراسونیک می تواند چنین رطوبتی را در دمای 0 تا 5 درجه سانتیگراد در حالت اتوماتیک بدون تراکم حفظ کند.

رطوبت سازهای تبخیری طبیعی در دمای کمتر از 10 درجه سانتیگراد بازده پایینی دارند و در دمای 5 درجه سانتیگراد یخ می زنند. رطوبت سازهای بخار دمای هوا را افزایش می دهند و مقرون به صرفه نیستند.

داده ها نشان دهنده است. برای یک گردش هوا در انبار سبزیجات با دمای 1 تا 5 درجه سانتیگراد داده می شود.
برای محاسبه دقیق عملکرد، باید گردش هوای واقعی را بدانید و انجام این کار دشوار است.

محل بهینه رطوبت ساز در زیر واحد تبرید در جریان هوای خنک است.

رطوبت ساز را به گونه ای قرار ندهید که مه توسط فن مکیده شود.

منبع تغذیه و ماژول کنترل در اتاق های مجاور با رطوبت کمتر از 70٪ قرار می گیرد.

برای کارکرد طولانی مدت بدون وقفه رطوبت ساز اولتراسونیک، نصب فیلتر آب اسمز معکوس و لامپ UV (اختیاری) یا سرویس منظم دستگاه توصیه می شود. (1-2 بار در ماه شستشوی ماژول رطوبت و تمیز کردن ممبران از نمک های سختی)

5. شرح ازن سازها و روش های نصب آنها در سبزی فروشی ها.

اوزون سازها دستگاه هایی هستند که از اکسیژن موجود در هوا ازن را تولید می کنند.

مزیت استفاده از اوزنایزر

  • به مواد مصرفی نیاز ندارد
  • انرژی کمی مصرف می کند.
  • سازگار با محیط زیست. پس از درمان، ازن باقی مانده به اکسیژن معمولی O2 تجزیه می شود و هیچ اثری از خود باقی نمی گذارد.
  • در حالت خودکار کار می کند.
  • فضای کمی را اشغال کنید
  • سیار
  • آسان برای مدیریت.
  • همزمان ضدعفونی، ضد عفونی کردن، خشک کردن، از بین بردن باقیمانده‌های شیمیایی سمی (آفت‌کش‌ها، قارچ‌کش‌ها، کودها)، حذف بوهای خارجی و تخریب اتیلن انجام می‌شود.

غلظت ازن در هوا توسط آنالایزرهای گاز کنترل می شود.

محاسبه تقریبی بهره وری ازن ساز مورد نیاز:

در هر 100 متر مکعب 3 – 5 گرم در ساعت بهره وری ازنساز.

الزامات اساسی هنگام استفاده از ازن سازها.

در فروشگاه های بزرگ سبزیجات، فن های اضافی برای مخلوط کردن هوا مورد نیاز است.

ازن زنی در غیاب مردم انجام می شود. افراد نباید به مدت 1.5 تا 2 ساعت پس از خاموش کردن اوزنایزر وارد انبار سبزیجات فرآوری شده شوند، در حالی که ازن به اکسیژن تجزیه می شود. در صورت لزوم، می توانید یک ماسک ازن یا یک ماسک با فیلتر کربن وارد کنید.

استفاده از یک اوزون ساز برای سرویس دهی به اتاق های مختلف هنگام نگهداری سبزیجات امکان پذیر است، اما نیاز به اتوماسیون اضافی یا سازماندهی مناسب فرآیند انتقال تجهیزات دارد.

ازن سازهای هوا همچنین برای ضدعفونی و بو زدایی تولید، دام، انبار و سایر اماکن، ظروف، تجهیزات، وسایل نقلیه و تصفیه بذر قبل از کاشت استفاده می شود.

ازن سازهای آب در خطوط شستشو و نظافت سبزیجات، ضدعفونی آب آشامیدنی، هوادهی و ضدعفونی خاک در گلخانه و تصفیه فاضلاب استفاده می شود.

6. نمونه ای از محاسبه صرفه اقتصادی استفاده از دستگاه رطوبت ساز و ازنگیر برای ایجاد شرایط بهینه نگهداری سبزیجات و میوه جات.

انبار هویج 300 تنی دارای تهویه مطبوع نگهداری در ظروف.

تلفات تا ماه مه عبارتند از:

قبل از رد (انقباض) – 36 تن. (12%)

رد و هرس میوه های متاثر از پوسیدگی – 21 تن (7%)

مجموع: 57 تن. (19٪)

نصب تجهیزات باعث کاهش تلفات 38 تن (به طور متوسط ​​3 برابر)

با قیمت هر کیلوگرم 10 روبل می شود. میزان صرفه جویی به 380 ترون می رسد.
هزینه تجهیزات با نصب 160 روبل است.
هزینه های برق و تعمیر و نگهداری برای شش ماه کمتر از 15 هزار روبل است.
دوره بازپرداخت کمتر از 3 ماه است.
سود اضافی در سال اول 185 ترون است. در هر 360 ترون بعدی

شرح مشکل

استانداردهای نگهداری محصولات منجمد مستلزم ضدعفونی دوره ای محفظه فریزر است، زیرا حتی در شرایط دمای منفی، فرآیندهای تجزیه محصولات به طور مداوم رخ می دهد.

مقررات معمول نیاز به نوسازی طولانی مدت و معمولی مخازن نگهداری محصول دارد.

خوشبختانه با رشد جهانی شدن و نوآوری، امکان ایجاد اوزون سازهایی فراهم شده است که چنین ناراحتی هایی را از بین می برند.

استفاده از ازن در هنگام نگهداری میوه ها و سبزیجات در یخچال می تواند تلفات ناشی از پوسیدگی را کاهش دهد، شدت تنفس را کاهش دهد و به دلیل اکسیداسیون اتیلن و سایر محصولات متابولیکی فرار،

حساسیت به ازن متفاوت باشد بنابراین، سیب های گلدن دلیشز در غلظت ازن 2…12 میلی گرم بر متر مکعب به خوبی حفظ می شوند. وقتی غلظت ازن بیش از 12 میلی گرم در متر باشد، عطر سیب بدتر می شود. خاطرنشان می‌شود که ازن بر میزان فساد سیب‌هایی که قبلاً با بیماری‌های مختلف تلقیح شده بودند، تأثیری نداشت، اما بوی نامطبوع را از بین می‌برد. مدت زمان نگهداری توت فرنگی، توت فرنگی و انگور زمانی که غلظت ازن C = 4…6 میلی گرم بر متر و مدت ازن زنی 3 ساعت در روز باشد، دو برابر می شود. در همان زمان، بهبودی در عطر توت فرنگی مشاهده شد. غلظت منطقی ازن در طول نگهداری موز 3 میلی گرم بر متر مکعب است که منجر به ظهور لکه های سیاه روی پوست می شود. پرتقال (C = 40 mg/m3) و پیاز (C = 300 mg/m3) در برابر ازن مقاوم‌ترین آنها هستند: در این غلظت‌ها اختلالات متابولیکی رخ نمی‌دهد. سیب زمینی به خوبی در مخلوط ازن و هوا در C = 0.002 … 2.0 میلی گرم بر متر مکعب نگهداری می شود.

اکثر نویسندگان موافق هستند که استفاده از ازن در هنگام نگهداری میوه ها و سبزیجات در یخچال تأثیر مثبتی بر ایمنی آنها دارد

. به طور خاص، در (1) نتایج مطالعات برای تعیین اثر ازن بر میکرو فلور (بر روی کشت خالص انواع خاصی از قارچ ها) به منظور ایجاد رژیم های ازن زنی در طول نگهداری سیب زمینی در یخچال. مشخص شده است که استفاده از ازن در مرحله تاخیر رشد میکروارگانیسم ها توصیه می شود. ازن زنی در C = 12 … 15 میلی گرم بر متر مکعب، رطوبت نسبی هوا φv = 85 … 90٪ و دمای 216 … 211 K، هر دو دوره ای برای 3 و 6 ساعت در روز، و مداوم برای 48 ساعت، کند می شود. رشد قارچ ها را کاهش داده و فاز تاخیر را 1.5 تا 4.0 برابر افزایش می دهد.

به منظور شناسایی یک معیار اضافی برای ارزیابی شرایط ذخیره سازی مورد مطالعه غده های سیب زمینی با استفاده از ازن، تغییر در محتوای برخی عناصر ماکرو و میکرو در آنها در شرایط دما و رطوبت مشابه مورد مطالعه قرار گرفت [2]. غده‌های سیب‌زمینی نخبگان گونه‌های Gatchina و Stolovoy از ۱۹ رقم، که در اتاق‌های تبرید نوع تولید آزمایشی (مدت نگهداری ۷ ماه) قرار گرفتند، به‌عنوان اشیاء تحقیقاتی مورد استفاده قرار گرفتند. مطالعات نشان داده است که در طول ذخیره سازی، هیچ گونه توزیع مجدد پتاسیم، منیزیم، کلسیم، روی و کبالت در غده ها نسبت به رژیم کنترل وجود ندارد. نتایج به‌دست‌آمده مبنای ذخیره‌سازی تجربی سیب‌زمینی با استفاده از ازن (C = 10 … 15 میلی‌گرم بر متر مکعب به مدت 6 ساعت در روز هر 10 روز در کل دوره ذخیره‌سازی در T = 275…276 K، φv = 90 … 95٪.

از جمله فرآیندهای خاصی که در حین ذخیره سازی در غده ها رخ می دهد و تأثیر زیادی بر کیفیت تغذیه سیب زمینی دارد، دگرگونی در مجتمع کربوهیدراتی است. واریته‌های سیب‌زمینی مورد مطالعه از نظر محتوای قندها و ماهیت تغییرات آنها در طول ذخیره‌سازی تفاوت کمی داشتند. در غده های سیب زمینی ازنیزه شده، در مقایسه با نمونه های شاهد، میزان نشاسته در پایان انبارداری 6/3 درصد بیشتر و کل قند آن 5/1…3/1 برابر کمتر است. تحت تأثیر ازن، میانگین افزایش محتوای اسید اسکوربیک 1.2 برابر مشاهده می شود. میزان تنفس غده های اوزونیزه شده در طول ذخیره سازی کمی با غده های شاهد متفاوت بود. با قضاوت بر اساس تغییرات بیوشیمیایی که تحت تأثیر ازن در غده های سیب زمینی رخ می دهد، نویسندگان خاطرنشان می کنند که ازن زنی باعث اختلالات فیزیولوژیکی جدی نمی شود. احتمالاً لایه سطحی سیب زمینی حاوی مواد قابل اکسید شدن آسان نیست و همانطور که مشخص است ازن تأثیری کاملاً سطحی دارد. در عین حال، ازن میکرو فلور سطحی بیماری زا را از بین می برد: آلودگی غده های تیمار شده تا پایان ذخیره سازی در مقایسه با غده های کنترل به طور قابل توجهی کمتر است. ازن زنی باعث بهبود زخم روی غده ها می شود که مقاومت آنها را در برابر عفونت های جدید افزایش می دهد. درصد پوسیدگی غده ها در دسته های ازنیزه شده بسیار کمتر است – 1.5…3.0 برابر [3].

در [4]، نتایج مطالعات در مورد تأثیر ازن درمانی ریشه هویج در طول نگهداری در یخچال بر فعالیت پراکسیداز و کاتالاز ارائه شده است. غلظت ازن 10…15، 50…60 و 110…120 میلی گرم بر متر مکعب، مدت زمان ازن زنی 6 ساعت در دمای نگهداری 273…272 کلوین بود. ممکن است. نویسندگان معتقدند که درمان ریشه هویج با ازن باعث تغییر در سطح فعالیت آنزیم های متابولیسم پراکسید – کاتالاز و پراکسیداز می شود. در عین حال، در دوره اولیه ذخیره سازی محصولات ریشه هویج، ازن زدن باید کمتر از آخرین دوره ذخیره سازی (حداکثر هر 8 … 10 روز) انجام شود. برای نگهداری طولانی مدت با استفاده از ازن زنی دوره ای با غلظت بیش از 30 … 15 میلی گرم بر متر مکعب، مناسب ترین گونه ها Chantenay 2461، Nantskaya 4، Losinoostrovskaya 13 هستند.

برای استفاده از ازن در هنگام نگهداری سیب، اجزای بافت پوششی در معرض آن قرار می گیرند. موم های کوتیکول سیب نقش مهمی در محافظت از میوه ها از پژمردگی و آسیب میکروارگانیسم ها ایفا می کنند [102]. مشخص شده است که ازن منجر به تغییرات قابل توجهی در ترکیب شیمیایی موم ها نمی شود، با این حال، می تواند باعث افزایش عملکرد محافظ اصلی موم ها شود – کاهش سرعت از دست دادن رطوبت. دوزهای بالای اوزون درمانی منجر به آسیب به مناطقی از بافت پوششی بدون لایه مومی می شود که باعث افزایش سرعت از دست دادن رطوبت به طور کلی می شود. تیمار دوره ای سیب در حین نگهداری با ازن با غلظت کم (0.7…3.0 میلی گرم بر متر مکعب، t = 40…120 دقیقه روزانه) می تواند فرآیندهای تشکیل لایه مومی را اصلاح کرده و از تجمع محصولات اکسیداسیون فارنسن در آن جلوگیری کند. .

همچنین مشخص شد که انواع مختلف سیب به وجود ازن واکنش متفاوتی نشان می دهند. با این حال، یکی از نتایج [5] در مورد همه انواع سیب صدق می کند. رسیدن با آزاد شدن اتیلن و سایر مواد فرار از سیب تسریع می شود که منجر به قهوه ای شدن پوست می شود. اتیلن آزاد شده به سرعت توسط ازن اکسید می شود. زمانی که ازن دیگر قادر به جلوگیری از قهوه ای شدن پوست نباشد، با خنثی کردن مواد فرار، این فرآیند را به تاخیر می اندازد و کند می کند. این فرآیند برای انواع توت ها و سایر محصولات از جمله موز، پرتقال، تمشک، توت فرنگی و غیره نیز معمول است. به گفته تعدادی از محققان، مدت زمان نگهداری را می توان با حفظ عطر لطیف میوه به طور متوسط ​​دو برابر کرد. بنابراین، هنگام توسعه رژیم های ازن زنی برای محصولات با منشاء گیاهی، یک رویکرد متمایز برای انتخاب غلظت ازن مورد نیاز است.

شما می توانید از طریق تماس با همکاران ما در بخش تحقیقات دانش تدبیر برنا درباره خرید دستگاه مناسب و روش کار اطلاعات بیشتری کسب نمایید.

منبع: ozonbox

بدون ديگاه

ارسال نظر