8:00 - 15:00

ساعات کار شنبه – پنجشنبه

031-32358588

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

اینستاگرام

تلگرام

جستجو

روش های خنک کردن و نگهداری صحیح لیمو بعد از برداشت

لیموها به دلیل خاصیت ترش و همچنین تطبیق پذیری آنها در آب میوه ها و نوشیدنی ها، پخت و پز و پخت در سراسر جهان محبوب هستند. ضرب المثل قدیمی ممکن است نشان دهد که وقتی لیمو به آنها داده می شود لیموناد درست کنید، اما مطمئناً گزینه های بی شمار دیگری نیز وجود دارد. برای اینکه لیموها واقعاً طعم‌دهنده‌ترین و مغذی‌ترین پانچ را داشته باشند، مهم است که پس از برداشت به درستی خنک شوند و سپس تا زمان استفاده در دمای مناسب نگهداری شوند. بیایید نگاهی به برخی از اطلاعات کلیدی در مورد لیمو و خنک سازی و نگهداری مناسب آن بیندازیم.

حقایق عمومی در مورد لیمو

لیموها روی درختان کوچک همیشه سبز که در اصل بومی جنوب شرقی آسیا بودند رشد می کنند. دانشمندان بر این باورند که لیمو ممکن است ابتدا به عنوان ترکیبی از پرتقال ترش و مرکبات ایجاد شده باشد. لیمو برای اولین بار در حدود قرن اول بعد از میلاد وارد اروپا شد و تا سال 1100 در سراسر مناطق عربی و مدیترانه پخش شد. کریستف کلمب در نهایت زمانی که در یکی از سفرهای دریایی خود دانه های لیمو را به هیسپانیولا آورد، لیمو را به قاره آمریکا معرفی کرد. در دهه 1700 لیموها به دلیل توانایی آنها در مبارزه با اسکوربوت مورد توجه دریانوردان قرار گرفت. از آن زمان محبوبیت لیمو کاهش نیافته است و امروزه می توان آن را در سراسر جهان با ارقام مختلف در طول سال یافت.

لیموها از نظر تغذیه ای بیشتر به دلیل غلظت بالای ویتامین C خود شناخته شده اند. با این حال آنها حاوی ویتامین ها و مواد معدنی دیگری نیز هستند و گاهی اوقات در برخی از داروهای سنتی، به ویژه در هند، افزودنی هستند. آب آنها به دلیل اسیدیته بالا گاهی اوقات به عنوان یک عامل ضد باکتری استفاده می شود. علاوه بر این، لیمو به دلیل رایحه خود بسیار محبوب است و اغلب در رایحه درمانی و محصولات تمیز کننده استفاده می شود. لیموها حتی دارای یک پدیده علمی عجیب هستند: وقتی به الکترودها متصل می شوند، می توانند به باتری های کم مصرف تبدیل شوند.
اطلاعات کلی در مورد خنک کردن و نگهداری لیمو

تعدادی از عوامل وجود دارد که بر تازگی، کیفیت و ماندگاری لیمو تأثیر می گذارد. یکی از عوامل اساسی رنگ لیمو در هنگام برداشت است. لیموهایی که در حالی که هنوز سبز هستند برداشت می‌شوند، ماندگاری طولانی‌تری دارند اما مقدار آب کمتری دارند. برعکس، لیموهایی که پس از شروع به زرد شدن برداشت می‌شوند، محتوای آب بیشتری دارند اما ماندگاری کوتاه‌تری دارند. با این حال، حتی با نادیده گرفتن بلوغ در هنگام برداشت، تعدادی از عوامل خنک کننده و نگهداری مهم وجود دارد که بر لیمو تأثیر می گذارد.

دما – لیمو باید در دمای حدود 50 درجه فارنهایت تا 54 درجه فارنهایت نگهداری شود. لیموها در دمای 29 درجه فارنهایت یخ می زنند و آسیب یخ می زنند. در همین حال، دمای بیش از حد گرم ممکن است باعث تسریع تخریب و کاهش کیفیت شود.

رطوبت نسبی – لیموها با رطوبت نسبی حدود 90 تا 95 درصد بهترین عملکرد را دارند. اگر رطوبت نسبی خیلی کم باشد، لیموها ممکن است رطوبت خود را از دست بدهند که منجر به چروک شدن و خشک شدن آن می شود. اگر رطوبت نسبی خیلی زیاد باشد، لیموترش ممکن است در برابر مشکلاتی مانند کپک آسیب پذیرتر باشد.

جابجایی – برای جلوگیری از آسیب، لیموها باید با دقت مورد استفاده قرار گیرند و نباید بیش از حد بسته بندی شوند. علاوه بر این مهم است که لیمو را ظرف چند ساعت پس از برداشت شروع به خنک کردن کنید تا تنفس و تخریب آن کاهش یابد.

ماندگاری – لیموها زمانی که به درستی نگهداری شوند ماندگاری نسبتاً طولانی دارند. بسته به بلوغ لیمو در زمان برداشت ممکن است تا 6 ماه در انبار ماندگار شود. لیموهایی که در زمان برداشت بالغ‌تر هستند، معمولاً حدود 4 ماه ماندگاری دارند.

روش های خنک کردن لیمو

در مقایسه با سایر میوه ها و سبزیجات، لیمو به راحتی خنک و نگهداری می شود. دو روش رایج و مناسب عبارتند از:

خنک کننده اتاق – خنک کننده اتاق شامل قرار دادن لیموها در یک اتاق سرد مانند خنک کننده و اجازه دادن به آنها برای سازگاری طبیعی با دمای محیط است. برای اینکه خنک شدن اتاق موفقیت آمیز باشد، لیموها را باید در کولر با تهویه مناسب و فاصله بین آنها قرار داد.

خنک کننده با هوای اجباری – خنک کننده با هوای اجباری یک جایگزین محبوب برای خنک کننده اتاق است زیرا با سرعت بیشتری دمای لیمو را کاهش می دهد و در نتیجه باعث خنک شدن سریع تر و کامل تر و در برخی موارد افزایش عمر مفید و افزایش کیفیت لیمو می شود. . خنک‌سازی هوای اجباری با قرار دادن لیموها در یک خنک‌کننده در اطراف یک فن و سپس چرخاندن فن به‌گونه‌ای انجام می‌شود که هوا را از میان لیموها بکشد – نه فشار وارد کند و در نتیجه به لطف گردش اجباری، آنها را خیلی سریع‌تر خنک کند.

منبع: semco

بدون ديگاه

ارسال نظر