en English

8:00 - 15:00

ساعات کار شنبه – پنجشنبه

031-32358588

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

اینستاگرام

تلگرام

جستجو

هزینه ساخت سردخانه چقدر است؟

عوامل تاثیر گذار در هزینه های ساخت سردخانه

روند تولید مواد غذایی فاسد شدنی به دلیل افزایش تقاضا و رقابت در صنعت غذا به سرعت در حال رشد است. تولید ، نگهداری و حمل و نقل یک چالش در این صنعت خواهد بود ، اما ساخت سردخانه با ابعاد مختلف بصورت ثابت و متحرک  و روش های نوین نگهداری باعث رفع این چالش ها شده است.

هزینه های ساخت سردخانه همیشه دغدغه سرمایه گذاران و مشاغلی است که همیشه به دنبال راه هایی برای به حداقل رساندن سرمایه گذاری خود هستند. یک سرمایه گذار یا تولید کننده باید اطلاعات کافی از هزینه های اولیه احداث سردخانه و حتی هزینه های نگهداری پس از احداث داشته باشد تا در صرف هزینه بتواند برنامه ریزی جامعی را مد نظر قرار دهد. ما در این مقاله شما را با هزینه هایی که در  ساخت و راه اندازی یک سردخانه موثر است آشنا می کنیم.

بیایید تمام اطلاعاتی که می تواند هنگام راه اندازی یک سردخانه مفید باشد را مرور کنیم.

بررسی عناصر طراحی

چندین عامل در طراحی اولیه یک پروژه ساخت  سردخانه دخیل هستند. همه این عوامل باید به دقت بررسی و در طراحی ، مناسب ترین شکل آن ها  لحاظ گردد. این عناصر و عوامل عبارتند از :

فضا و اندازه

جهت ساخت سردخانه شما باید اهداف بلند مدت را مد نظر قرار دهید. به طور مثال رشد تولید محصولات باغی نیاز شما را به سردخانه ای با ابعاد بالاتر افزایش می دهد.

ممکن است شما محصولات مختلفی را در سردخانه نگهداری کنید بدین منظور بایستی پیش بینی تقسیم بندی فضاها را به درستی انجام دهید.

حتی ممکن است نیاز به طرح توسعه نیز داشته باشید.

کیفیت غذا

طراحی فضا باید به گونه ای باشد که کیفیت محصول در تمام مراحل: فرآوری، بسته بندی و حمل و نقل حفظ شود. مکان نیز باید در نظر گرفته شود. برای افزایش کیفیت محصول باید موقعیت مکان و زمان را به حداقل رساند بدین صورت که از نظر مکانی نزدیک ترین مکان به بازار عرضه را انتخاب می کنیم و در مورد زمان بایستی سرعت حمل و نقل و فرآوری را افزایش دهیم.

مصرف انرژی

هزینه های نگهداری محصولات در سردخانه که انرژی مهمترین و شاید بیشترین هزینه باشد باید به حداقل برسد. جهت کاهش مصرف انرژی و یا سیو انرژی باید از تجهیزات کم مصرف و عایق کاری مناسب استفاده نمود.

تبرید

یک سیستم تبرید معمولی شامل کندانسور، اواپراتور کمپرسور و تجهیزات خط مایع و تابلو برق می باشد. همه اینها باید با تقاضا و بازگشت سرمایه همخوانی داشته باشند.

کنترلر های تبرید

یک سیستم کنترل به روز و مناسب می تواند سطح راندمان را افزایش دهد. و در عین حال مصرف انرژی را به صورت بهینه کنترل کند، این سیستم کنترل می ‌تواند خطاهای سیستم و عیوب احتمالی را به صورت هشدار به ما اطلاع دهد تا پرسنل فنی در اولین فرصت به رفع عیب و کاهش هزینه تعمیرات اقدام کنند .

تاسیسات برق

با توجه به مشکلاتی که در کشور در بحث قطعی برق مخصوصاً در فصل تابستان وجود دارد باید پیش بینی قطع احتمالی برق توسط کارفرما انجام گیرد. بدین منظور باید حتماً از یک ژنراتور متناسب با توان تجهیزات موجود در سردخانه بهره برد.

سقف و عایق کاری

همانطور که گفته شد یکی از مهمترین عوامل در کاهش مصرف انرژی در سردخانه عایق کاری مناسب است. تمام بدنه سردخانه چه سقف چه بدنه و چه کف باید با عایق استاندارد پوشانده شود. همچنین باید از تابش مستقیم نور خورشید به بدنه سردخانه جلوگیری به عمل آید.

موانع تردد و حمل و نقل

ساختار سردخانه باید به گونه ای طراحی شود که هیچ مانعی مانند ستون ها یا تکیه گاه ها مانع از فعالیت های عملیاتی مانند بارچینی تردد لیفتراک و غیره نشود.

جریان هوا

اواپراتورها باید در موقعیت های مناسبی نصب شوند تا جریان هوا در آنها کاهش نیابد و تشکیل برفک به حداقل برسد.

در سیستم کنترل سردخانه باید تدابیری اندیشیده شود که در زمان حضور پرسنل در داخل سالن فن اواپراتور ها خاموش شود.

همچنین باید از درهای سریع باز شونده در سردخانه استفاده شود.

سیستم های کف سازی

کف سردخانه باید مانند سقف و بدنه عایق باشد و علاوه بر آن با بتن مسلح در صورت تردد لیفتراک باید آماده سازی گردد.

سازندگان

جهت ساخت سردخانه باید با سازندگان متخصص و معتبر قرارداد انعقاد گردد. چرا که طراحی یک سردخانه نیاز به تخصص و تجربه خواهد داشت. شرکت های سازنده علاوه بر تخصص در تاسیسات برودتی و عایق کاری باید با نحوه نگهداری محصولات مختلف و شرایط دمایی و رطوبتی آن محصول در سردخانه آشنا باشند.

سیستم برودتی سردخانه

سیستم برودتی سردخانه میتواند از نوع فریونی و یا آمونیاکی باشد. هر کدام از این موارد دارای معایب و محاسنی خواهند بود.

اگر سیستم برودتی از نوع فریونی باشد هر سالن نیاز به یک یونیت برودتی مجزا دارد و اگر سیستم برودتی از نوع آمونیاکی باشد نیاز به یک موتورخانه مرکزی خواهیم داشت.

در اینجا به طور مختصر به سه مورد از نکاتی که باید در سردخانه های آمونیاکی مورد توجه قرار داد اشاره می کنیم.

– عدم سازگاری گاز آمونیاک با مس شما را ملزم به استفاده از از سیستم لوله کشی فولادی خواهد کرد و هیچ قطعه ای از جنس مس یا آلیاژهای آن نباید در سردخانه آمونیاکی استفاده کرد.

– به دلیل سمی بودن گاز آمونیاک و خطرات احتمالی آن کلیه پرسنل سردخانه باید آموزش های لازم را در مواجهه با گاز آمونیاک گذرانده باشند.

در همه قسمت های سردخانه که با سیستم لوله کشی و موتورخانه آمونیاکی در ارتباط هستند باید تجهیزات ایمنی طبق استاندارد نصب و آموزش داده شود.

عایق

سردخانه باید در محدوده خاصی از دما ثابت بماند که این امر تنها از طریق عایق کاری قوی امکان پذیر است. هنگام نصب باید دقت شود و اطمینان حاصل شود که کل سردخانه هم سقف  و هم بدنه و درب  کاملاً هوابند شده است . اگر نشتی و نفوذ هوا وجود داشته باشد، نتیجه آن افزایش بار بر روی یونیت های برودتی و تأثیر بر قبض برق خواهد بود .همچنین سیستم های برودتی را در معرض خرابی قرار می دهد، این دغدغه ای هست که باید مورد توجه قرار داده شود.

عایق های مورد استفاده در صنعت سردخانه دارای ضریب انتقال حرارت های متفاوت هستند.آن دسته از عایق های سردخانه که دارای ضریب انتقال حرارت کمتری باشند از نظر سیو انرژی و استاندارد سردخانه بهترین گزینه برای استفاده هستند اما باید توجه داشت که از نظر قیمت دارای قیمت بالاتری نسبت به سایر عایق ها هستند.از جمله بهترین عایق های سردخانه می توان از عایق پلی اورتان نام برد.

ملاحظات دیگر، اشتعال پذیری برخی از انواع عایق ها و آسیبی است که می توانند بر محیط زیست وارد کنند. اغلب انبارهای سردخانه با استفاده از مواد عایق چندگانه برای کاهش میزان انتقال حرارت ، اثرات زیست محیطی، خطرات آتش سوزی و هزینه ها ساخته می شوند.

در اینجا خلاصه ای از برخی از مواد عایق رایج وجود دارد R همان مقاومت حرارتی عایق می باشد.

مواد
قیمت هر فوت مربع

مقدار R

در هر اینچ

نگرانی های محیطی قابلیت اشتعال ویژگی های کلیدی
فایبرگلاس کم 3.1 خیر خیر آب را جذب نمی کند
پشم معدنی در حد متوسط 3.1 خیر خیر از احتراق پشتیبانی نمی کند و ذوب نمی شود
سلولز در حد متوسط 3.7 خیر بلی حاوی محتوای بازیافتی در مقادیر بیشتر
فوم پلی اورتان بالا 6.3 بلی بلی عایق صوتی خوبی ارائه می دهد
پلی استایرن (EPS) کم 4 بلی بلی در صورت نقص به سختی استفاده می شود
فایبرگلاس

فایبرگلاس احتمالاً رایج ترین ماده ای است که برای عایق استفاده می شود و به دلیل بافتن قطعات شیشه ای ظریف و یک ماده عایق می تواند انتقال حرارت را به حداقل برساند. اما  هنگام کار  پرسنل با آن در معرض خطراتی قرار می گیرند .از آنجایی که از سیلیکون بافته شده و پودر شیشه ساخته شده است، خرده های ریز شیشه تشکیل می شود که در صورت عدم رعایت اقدامات ایمنی لازم می تواند به چشم، ریه و پوست آسیب برساند. با این وجود، فایبرگلاس عایق خوبی است و قابل اشتعال نیست. مقادیر R بین 2.9 تا 3.8 در هر اینچ است و قیمت ها در محدوده مقرون به صرفه هستند.

پشم معدنی

اصطلاح پشم معدنی به انواع مختلف عایق مانند پشم شیشه، سنگ و پشم سرباره اشاره دارد. پشم شیشه در واقع پشم شیشه ای است که با استفاده از شیشه بازیافتی ساخته می شود . پشم سنگ با استفاده از بازالت تولید می شود . پشم سرباره از فولاد تولید شده در کارخانه های فولادسازی تشکیل شده است.

سلولز

سلولز به شکل از دست رفته، ساخته شده از کاغذ، مقوای بازیافتی و سایر مواد موجود است. مقادیر R بین 3.1 و 3.7 هستند که برای اکثر برنامه های عایق کاری به اندازه کافی خوب است. سلولز خسارات احتمالی ناشی از آتش سوزی را به حداقل می رساند.ماهیت فشرده ای دارد، حاوی هیچ اکسیژنی نیست و به آتش سوزی کمک نمی کند. سلولز با نرخ های مقرون به صرفه در دسترس است، اما گاهی اوقات ممکن است باعث آلرژی شود.

فوم پلی اورتان

این ماده دارای خواص عایق عالی است، اما در مواردی که هزینه ها بسیار بالا است استفاده نمی شود .فوم پلی اورتان گران است، اما با این وجود، سرمایه گذاری ارزشمندی است . پلی اورتان سبک وزن است و دارای مقدار R 6.3 است. چگالی کم این امکان را فراهم می کند که مواد را در مناطقی که عایق وجود ندارد اسپری کنید.

پلی استایرن

پلی استایرن فوم ترموپلاستیک با طبیعت ضد آب است. نه تنها در برابر انتقال حرارت، بلکه در برابر صدا نیز مقاومت می کند. پلی استایرن در دو نوع اصلی وجود دارد: منبسط شده و اکسترود شده. اولی به اختصار EPS و دومی XEPS یا Styrofoam نامیده می شود. مقدار R در   EPSبرابر 4 است، در حالی که برای XEPS، 5.5 است. سطح هر دو این مواد صاف است، ویژگی که هیچ عایق دیگری ندارد.

به طور کلی از پلی استایرن برای ساخت بلوک هایی که برای عایق کاری دیوارها استفاده می شود استفاده می شود. این ماده قابل اشتعال است و قبل از نصب باید با مواد ضد حریق پوشانده شود.

عایق های  دیگر

عایق های دیگر نیز می توانند مورد استفاده قرار گیرند، اما در کاربردهای محدودتر  ترجیح داده می شوند. الیاف طبیعی مانند پنبه و پشم گوسفند نیز انتخاب های غیر رایجی هستند.

منبع تغذیه و ذخیره برق

انبار سردخانه به مقدار قابل توجهی برق مصرف می کند که بیشتر آن توسط روشنایی و سیستم های HVAC استفاده می شود. سایر اجزاء نیز ممکن است به برق نیاز داشته باشند مانند درب های اتوماتیک، سیستم های کنترل و مانیتورهای امنیتی. همه اینها به هزینه های عملیاتی می افزاید، که در صورت عدم رعایت دستورالعمل های خاص، می تواند به سرعت این هزینه هارا افزایش دهد. علاوه بر این، منبع تغذیه دیگری باید به طور مداوم به عنوان جایگزین در دسترس باشد، مانند یک ژنراتور برق. وجود ژنراتور برق در سردخانه از استانداردهای سردخانه است که وجود آن برای جلوگیری از خاموش شدن سیستم برودتی و در پی آن خرابی محصولات ، لازم و ضروری است.

مواد

بسته به اهداف پروژه ها می توان از مصالح و روش های مختلفی برای ساخت انبار سردخانه استفاده کرد.

بیشتر اوقات، سالن های سردخانه  از سایر انبارهای عمومی بلندتر هستند تا مقادیر بیشتری از کالاها و محصولات را در یک فضای معین ذخیره کنند. هنگام تخمین هزینه مواد و مصالح کاربردی در سردخانه، نکات زیر باید در نظر گرفته شود.

  • بتن مورد استفاده در کف و فونداسیون باید به اندازه کافی سخت باشد که بتواند بار نسبی در متراژ مربع را تحمل کند. برای سیستم های دارای گرمایش از کف،حجم بیشتری بتن مورد نیاز است که این خود هزینه ها را افزایش می دهد. اما سردخانه دارای سیستم گرمایش از کف می تواند یک طراحی عالی باشد زیرا به سرعت کف را خشک می کنند و در نتیجه از رشد باکتری ها جلوگیری می کنند.
  • بتن الیاف دارمی تواند هم عایق خوبی و هم بستر محکمی برای سردخانه باشد.  .  لایه های بتن چند پارچه که دارای الیاف است خواص عایق را بهبود می بخشد، اما با قیمت بالاتر.  همانطور که قبلاً گفته شد، بهتر است بیشتر ،  از قبل هزینه کنید تا بعداً هزینه کنید.

عناصر صرفه جویی در انرژی

عناصر صرفه جویی در انرژی ممکن است کمی ساخت سردخانه را گران تر تمام کنند ، اما هزینه های عملیاتی و هزینه های نگهداری که بعدا با آن رو به رو می شویم را کاهش می دهند. روشنایی LED، سیستم‌های مکانیکی خودکار و اجزای مشابه، بازگشت سرمایه بیشتری را برای کارفرما خواهد داشت و همچنین راندمان را افزایش می‌دهند . طراحی درست سیستم های تبرید و کمپرسورها نیز می توانند بازدهی را افزایش دهند و در پی آن ، هزینه ها را کاهش دهند.

کل هزینه های ساخت  سردخانه را چه صنعتی و چه تجاری می توان به سه دسته تقسیم بندی کرد: ساخت سازه ، ساخت سالن و عایق کاری و هزینه تجهیزات.  به علاوه سیستم های کنترلی مانند سنسورهای دما و رطوبت در همه سالن ها نصب می شوند تا بتوانند جریان هوا را از نظر دمایی و رطوبت مورد نیاز تنظیم کنند.

مقابله با چالش هایی که باعث افزایش هزینه ها می گردد.

پروژه های ساخت و ساز سردخانه خطرات خاصی را پس از بهره برداری خواهند داشت که بر هزینه ها می افزاید. این چالش یا خطرات احتمالی در زیر آورده شده است.

  • خطرات ایمنی مواد غذایی – آلودگی، رشد باکتری
  • ایمنی کارگران و حوادث
  • افزایش قبوض برق به دلیل از بین رفتن عایق کاری
  • آسیب زایی محصولات مانند ایجاد  لکه بر اثر رطوبت

سرمایه خود را تحت کنترل نگه دارید.

هزینه های ساخت یک واحد سردخانه می تواند به طور تصاعدی افزایش یابد و بهترین راه برای کنترل آنها برنامه ریزی قوی و درست ، از روز اول پروژه است. در طول مرحله برنامه ریزی و طراحی، کل تیم باید کنار هم بنشینند و نیازهای پروژه را ارزیابی کنند.

ساخت سردخانه یک پروژه بزرگ و یک سرمایه گذاری سنگین است، اما اگر بر اساس یک طرح و طراحی قوی ساخته و اجرا شود، می تواند با موفقیت به سرانجام برسد.

گروه فنی مهندسی دانش تدبیر برنا  فعال در زمینه طراحی و ساخت سردخانه های تجاری و صنعتی با تیم متخصص و با تجربه در خدمت صنعت سردخانه کشور آماده همکاری با سرمایه گذاران و کارفرمایان این عرصه می باشد.

بدون ديگاه

ارسال نظر