8:00 - 15:00

ساعات کار شنبه – پنجشنبه

031-32358588

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

اینستاگرام

تلگرام

جستجو

طراحی اتاق های رنگ آوری موز سبز (سردخانه موز)

واردات موز در سال های اخیر افزایش چشمگیری داشته است. اول از همه، به دلیل قیمت مقرون به صرفه این میوه ، ارزش غذایی زیاد و محبوبیت آن است. اتاقک های هوادهی موز امروزه یکی از محبوب ترین و پربازده ترین راه ها برای رسیدن موز و دیگر میوه های فرازگرا (climacteric) است.

برای ارائه موز با کیفیت به مصرف کنندگان، شرایط خاصی باید رعایت شود. از مکان های رویش، موز به شکل سبز منتقل می شود، زیرا در چنین حالت نابالغی، آنها می توانند برای مدت طولانی ماندگاری داشته باشند. پس از حمل و نقل و رنگ آوری در سردخانه موز آنها به دست مصرف کننده می رسند. برای این کار از اتاقک های رسیدن موز استفاده می شود که در آن به دلیل گذراندن فرآیندهای بیوشیمیایی در محصول، موز به خواص لازم از نظر طعم، رنگ و عطر دست می یابد. چنین فرآیندی مستلزم انطباق بسیار دقیق با تغییرات دما، رطوبت و ترکیب محیط گازی است.

گاز رسیدن موز چیست؟

محفظه با “گاز اتیلن” پر شده است – مخلوطی از نیتروژن (95٪) و اتیلن (5٪). این اتیلن در غیاب اکسیژن است که فرآیند رسیدن را آغاز می کند.

عوامل اصلی موثر بر فعالیت حیاتی موز.

برای نگهداری و فرآوری موز سبز، حفظ رنج دمایی از 13 تا 18 درجه سانتیگراد ضروری است. به این دلیل که قرار گرفتن در معرض دماهای کمتر یا بالاتر از این محدوده باعث کاهش ماندگاری، از دست دادن ظاهر و بدتر شدن طعم موزها می شود.

هنگامی که میوه های نارس در معرض دمای کمتر از 13 درجه سانتیگراد قرار می گیرند، میوه ها “یخ می زنند”. که این اتفاق می تواند منجر به ناتوانی یا رسیدن غیر یکنوات شود و موز با رنگ پوست مات به جای گوشت زرد براق تولید شود. بیش از دمای 18 درجه سانتیگراد منجر به عواقبی مانند نرم شدن بیش از حد پالپ، ترکیدن پوست، پیدایش لکه های قهوه ای روی پوست (زرد مایل به سبز) و کاهش شدید ماندگاری می شود.

یکی دیگر از پارامترهای مهم برای رنگ آوری موز رطوبت است. کاهش میزان رطوبت در اتاق رسیدن به دلیل متراکم شدن آن در سطح سرد اواپراتور و گرم شدن بیشتر هوا رخ می دهد. کمبود رطوبت منجر به کم آبی موز می شود. به همین دلیل ، محصول “کوچک می شود” (کاهش وزن تا 1.5٪) و از بین رفتن ظاهر (عدم ظاهر براق ، شل شدن پوست). بنابراین رطوبت هوا باید در محدوده مورد نیاز حفظ شود.

سومین پارامتر مهم برای موز، ترکیب محیط گازی است. آنها O2 را جذب کرده و CO2، اتیلن و اترهای فرار را منتشر می کنند.

مهمترین عنصر در رسیدن اتیلن، است. شرایط را برای رسیدن مهیا می کند و این روند را تسریع می کند. بدون استفاده از آن، رسیدن یکنواخت یک دسته موز غیرممکن است.

اتیلن زمانی وارد محفظه رسیدگی می شود که دمای اتاق به 15 درجه سانتی گراد تا 18 درجه سانتی گراد برسد. زمان نگهداری موز در این محیط از 24 تا 36 ساعت می باشد. در این دوره، کاهش غلظت اکسیژن و افزایش غلظت دی اکسید کربن وجود دارد. پس از اعمال اتیلن، محفظه به طور کامل تهویه می شود. غلظت اکسیژن لازم برای فعالیت حیاتی موز بازیابی می شود و غلظت دی اکسید کربن کاهش می یابد که فرآیند رسیدن را پیچیده می کند.

هنگام نگهداری موز نارس، اتیلن آزاد شده باید حذف شود. در غیر این صورت، رسیدن میوه زودتر از زمان مناسب آغاز می شود.

دانستن و درک تاثیر این عوامل بر روی موز به شما این امکان را می دهد که در هنگام انتخاب و نصب تجهیزات راه حل مناسب را بیابید و از خراب شدن محصول جلوگیری کنید.

مجموعه رسیدن موز از چه چیزی تشکیل شده است؟

 مجموعه رنگ آوری موز معمولاً شامل موارد زیر است:

 1. سالن سردخانه جهت خروج موز رسیده:
 2. سالن سردخانه نگهداری موز سبز.

نیاز به این سالن و حجم مورد نیاز برای آن توسط محاسبات میزان گردش محصول تعیین می شود، یعنی مقدار محصولات ورودی و حجم محموله موز رسیده برای فروش (بهتر است موز به شکل نارس نگهداری شود). همچنین در این سالن بسته بندی جعبه های موز روی پالت قبل از گازگیری و بازکردن کیسه های پلاستیکی که موز در آن قرار دارد انجام می شود.

 1. اتاقک های گازگیری موز.

بسته به تعداد طبقات (یک، دو، سه طبقه) و تعداد مکان جعبه های پالت در طبقه، بیش از 30 گزینه برای اتاقک های هوادهی وجود دارد. محفظه “استاندارد” یک محفظه گازرسانی دو طبقه با 48 پالت است. در یک چرخه، تا 48 تن موز در آن گازدار می شود. تعداد اتاق ها با توجه به حجم برنامه ریزی شده و شرایط فروش محصول تعیین می شود.

در اتاقک های رنگ آوری بسته به شرایط میوه و زمان رنگ آوری می توان از سه روش استفاده کرد:

     سریع – 4 روز؛

     عادی – 5-6 روز؛

     آهسته – 8 روز؛

رسیدن معمولی بهترین مورد برای رنگ آوری می باشد. رسیدن موز باید مطابق با استاندارد GOST R 51603-2000 انجام شود.

تجهیزات فنی اتاق (سالن) رنگ آوری موز در سردخانه

در اتاقک های رنگ آوری موز، فرآیند رسیدن به طور خودکار کنترل می شود. تکنسین با کمک نرم افزار مخصوص می تواند فرآیند را به طور کامل مشاهده و در صورت لزوم کنترل کند.

هر محفظه مجهز به مجموعه ای از سنسورهای دمای هوا و محصول، رطوبت نسبی هوا و سنسورهای غلظت اتیلن است. سیگنال‌های حسگرها به پردازنده ارسال می‌شوند، که مطابق با یک برنامه مشخص، سیگنال‌های کنترلی را برای محرک‌ها ارسال می‌کند که روند رسیدن موز را نمایش می دهد.

تجهیزات فنی اتاق گاز

پس از بارگیری موز، درهای محفظه و دریچه های سیستم تهویه به صورت هرمتیک بسته می شوند. اولین قدم گرم کردن هوا است. برای این کار از عناصر گرمایشی نصب شده در کولر هوا استفاده می شود.

زمانی که دما در محفظه به 17-18 درجه سانتیگراد رسید و رطوبت نسبی هوا به 95 درصد رسید، گاز موز به محفظه منتقل می شود.

کولرهای هوا با فن بر روی سقف (قاب) در تمام طول محفظه های رسیدن قرار دارند. در هر ردیف پالت یک فن وجود دارد. در این حالت خلاء یکسان در تمام طول محفظه ایجاد می شود. هوای کولر هوا به فضای بین دیوار و پالت ها خارج می شود و بافل های بتنی در امتداد دیواره های اتاقک ها از عبور هوا از زیر پالت ها جلوگیری می کند. فن های فشار بالا (H ≈ 250 Pa) برای عبور هوا از جعبه های بسته بندی شده نصب شده اند. و برای ایجاد میدان یکنواخت غلظت گاز موز، سیستم آب بندی ویژه ای در نظر گرفته شده است.

پس از اتمام رسیدن، لازم است گاز موز را از محفظه خارج کنید. برای این کار، تهویه خروجی و دریچه خروجی با تحریک مکانیکی شرایط تهویه فراهم می کند. پردازنده به طور خودکار تهویه را روشن می کند و در پایان تهویه، قفل در را آزاد می کند.

پس از گاز دادن، هوا و محصول داخل محفظه باید خنک شوند؛ در این مدت، موز مقدار زیادی گرما از خود ساطع می کند. در پایان فرآیند، دما به 13-14 درجه سانتیگراد کاهش می یابد و موز برای ذخیره سازی از اتاقک رنگ آوری تخلیه می شود.

 1. محل نگهداری موز زرد.

قبل از ارسال به فروشگاه ها نگهداری کوتاه مدت ضروری است.

 1. موتورخانه.

برای قرار دادن تجهیزات برودتی، هواگیری کنید. اتاق، اتاق اپراتور-تکنولوژیست، اتاق ذخیره سیلندر با گاز موز.

نگهداری و رسیدن موز یک فرآیند پیچیده تکنولوژیکی است.

چه چیزی را ارائه می دهیم

شرکت “دانش تدبیر برنا” آماده اجرای پروژه های “صفر تا صدی” مجتمع های رنگ آوری موز با هر پیچیدگی از جمله:

 • طرح یک راه حل اساسی برای خواسته های خاص مشتری؛
 • ارائه اسناد طراحی و کار برای بخش ها: تامین تبرید (CS)، اتوماسیون تامین تبرید (ACS)، راه حل های تکنولوژیکی (TX)، گرمایش و تهویه (HV)، تامین آب و فاضلاب (VK)، سازه های فلزی (KM).
 • نصب و راه اندازی اتاقک های گازرسانی (اسکلت فلزی، ضربه گیرهای بتنی، پانل های دیوار و سقف)، نصب تجهیزات تبرید، رطوبت، تهویه، تامین گاز و سیستم های اتوماسیون.
 • راه اندازی تجهیزات و آموزش پرسنل.

هزینه های اصلی در حین بهره برداری از مجتمع موز، هزینه برق برای بهره برداری از تجهیزات برودتی (کمپرسور ماشین های برودتی) می باشد. شرکت ما متخصص در سیستم های تبرید است، بنابراین ما آماده هستیم تا نه تنها گزینه خنک کننده مستقیم با استفاده از فریون، بلکه سیستم هایی با خنک کننده متوسط ​​را نیز به شما ارائه دهیم. از آنجایی که دمای هوای سرد در مجموعه موز باید 13+ درجه سانتیگراد باشد، به این معنی است که از سرمای طبیعی می توان به طور مؤثری برای خنک کردن حامل گرمای تولید شده استفاده کرد. بدین ترتیب حداقل 3 ماه از سال سرما فقط با هزینه کارکرد فن ها و پمپ های درای کولر تامین می شود.

6 نظر

 • Najib Rahmani
  پاسخ شهریور 7, 1401 در 9:36 ب.ظ

  بطور خلاصه موز چطور پخته میشه؟

 • shams
  پاسخ مرداد 26, 1402 در 1:47 ب.ظ

  بسیار عالی

 • ریحانه اسدی
  پاسخ شهریور 26, 1402 در 10:36 ق.ظ

  آیا عمل آوری موز بدون استفاده از اتاقهایی با این سیستم امکان دارد مثلا با هزینه کم

ارسال نظر